Plugins - WP-Optimize – Cache, Compress images, Minify &amp - en to nl translation catalogue (1471 entries)

[ctx: "it" refers to the Minify feature.]
en: If you encounter an issue and are not sure what to do, disable the feature and ask for help on the support forum.
nl: Als je een probleem ervaart en niet zeker weet wat te doen, schakel de optie uit en vraag hulp bij het ondersteuningsforum.

[ctx: "it" refers to the Minify feature.]
en: We will do our best to help you configure it.
nl: We doen ons best om je te helpen het te configureren.

[ctx: "it" refers to the Minify feature.]
en: While enabling it will work just fine for most sites, it might need specific configuration to work properly on your website.
nl: Het werkt prima op de meeste sites als het is ingeschakeld, misschien vereist het speciale configuratie om het goed te laten werken op je site.

en: %1$d of %2$d network-wide transient option found | %1$d of %2$d network-wide transient options found
nl[0]: %1$d van %2$d netwerkbrede tijdelijke optie gevonden
nl[1]: %1$d van %2$d netwerkbrede tijdelijke opties gevonden

en: %1$s compressed images were restored from their backup for the site %2$s
nl: %1$s gecomprimeerde afbeeldingen zijn teruggezet vanaf hun back-up voor de site %2$s

en: %1$s of %2$s transient option expired | %1$s of %2$s transient options expired
nl[0]: %1$s van %2$s tijdelijke optie verlopen
nl[1]: %1$s van %2$s tijdelijke opties verlopen

en: %1$s out of %2$s URL preloaded | %1$s out of %2$s URLs preloaded
nl[0]: %1$s van de %2$s URL vooraf geladen
nl[1]: %1$s van de %2$s URL's vooraf geladen

en: %1$sRead the full WP-Optimize documentation%2$s, or if you have any questions, please ask %3$sPremium support%4$s
nl: %1$sLees de volledige documentatie van WP-Optimize%2$s, of als je vragen hebt, stel ze %3$sPremium ondersteuning%4$s

en: %1$sScheduled cleaning %2$senabled%3$s%4$s
nl: %1$sGeplande schoonmaak %2$singeschakeld%3$s%4$s

en: %1$sScheduled cleaning disabled%2$s
nl: %1$sGeplande reiniging uitgeschakeld%2$s

en: %1$sTotal clean up overall: %2$s%3$s
nl: %1$sTotale opschoning in totaal: %2$s%3$s

en: %d image(s) could not be compressed.
nl: %d afbeelding(en) konden niet worden gecomprimeerd.

en: %d image(s) images were selected for compressing previously, but were not all processed.
nl: %d afbeelding(en) afbeeldingen werden eerder geselecteerd om te comprimeren, maar werden niet allemaal verwerkt.

en: %d minutes
nl: %d minuten

en: %d selected image(s) could not be compressed.
nl: %d geselecteerde afbeelding(en) konden niet worden gecomprimeerd.

en: %d url found. | %d urls found.
nl[0]: %d URL gevonden.
nl[1]: %d URL's gevonden.

en: %s Table | %s Tables
nl[0]: %s tabel
nl[1]: %s tabellen

en: %s Trackback found | %s Trackbacks found
nl[0]: %s trackback gevonden
nl[1]: %s trackbacks gevonden

[ctx: %s are examples of path using the wildcard *]
en: e.g. %1$s or %2$s
nl: bijv. %1$s of %2$s

en: %s at checkout.
nl: %s bij het afrekenen.

en: %s auto draft deleted | %s auto drafts deleted
nl[0]: %s automatisch concept verwijderd
nl[1]: %s automatische concepten verwijderd

en: %s auto draft post in your database | %s auto draft posts in your database
nl[0]: %s automatisch conceptbericht in je database
nl[1]: %s automatische conceptberichten in je database

en: %s comment removed from Trash | %s comments removed from Trash
nl[0]: %s reactie verwijderd uit prullenbak
nl[1]: %s reacties verwijderd uit prullenbak

en: %s compressed images were restored from their backup
nl: %s gecomprimeerde afbeeldingen zijn teruggezet vanaf hun back-up

en: %s corrupted table found | %s corrupted tables found
nl[0]: %s gecorrumpeerde tabel gevonden
nl[1]: %s gecorrumpeerde tabellen gevonden

en: %s entry deleted from the 404 error log. | %s entries deleted from the 404 error log.
nl[0]: %s vermelding verwijderd uit de 404 fout log.
nl[1]: %s verwijderingen verwijderd uit de 404 fout log.

en: %s file | %s files
nl[0]: %s bestand
nl[1]: %s bestanden

[ctx: %s is replaced by a link tag]
en: PS - check out our new improved Premium version %1$shere%2$s.
nl: PS - bekijk onze nieuwe verbeterde Premium versie %1$shier%2$s.

en: %s network-wide transient option deleted | %s network-wide transient options deleted
nl[0]: %s netwerkbrede tijdelijke optie verwijderd
nl[1]: %s netwerkbrede transiënte opties verwijderd

en: %s orphaned attachment deleted | %s orphaned attachments deleted
nl[0]: %s verweesde bijlage verwijderd
nl[1]: %s verweesde bijlagen verwijderd

en: %s orphaned attachment found | %s orphaned attachments found
nl[0]: %s verweesde bijlage gevonden
nl[1]: %s verweesde bijlagen gevonden

en: %s orphaned comment metadata in your database | %s orphaned comment metadata in your database
nl[0]: %s verweesde reactie metadata in je database
nl[1]: %s verweesde reactie metadata in je database

en: %s orphaned post metadata deleted | %s orphaned post metadata deleted
nl[0]: %s verweesde bericht metagegevens verwijderd
nl[1]: %s verweesde bericht metagegevens verwijderd

en: %s orphaned post metadata in your database | %s orphaned post metadata in your database
nl[0]: %s verweesde bericht metadata in je database
nl[1]: %s verweesde bericht metadata in je database

en: %s orphaned relationship data deleted | %s orphaned relationship data deleted
nl[0]: %s verweesde relatiegegevens verwijderd
nl[1]: %s verweesde relatiegegevens verwijderd

en: %s orphaned relationship data in your database | %s orphaned relationship data in your database
nl[0]: %s ontkoppelde relatiegegevens in je database
nl[1]: %s ontkoppelde relatiegegevens in je database

en: %s orphaned table deleted | %s orphaned tables deleted
nl[0]: %s verweesde tabel verwijderd
nl[1]: %s verweesde tabellen verwijderd

en: %s orphaned user metadata deleted | %s orphaned user metadata deleted
nl[0]: %s verweesde meta gegevens van gebruikers verwijderd
nl[1]: %s verweesde meta gegevens van gebruikers verwijderd

en: %s orphaned user metadata in your database | %s orphaned user metadata in your database
nl[0]: %s verweesde meta gegevens van gebruikers in je database
nl[1]: %s verweesde meta gegevens van gebruikers in je database

en: %s pingback deleted | %s pingbacks deleted
nl[0]: %s pingback verwijderd
nl[1]: %s pingbacks verwijderd

en: %s pingback found | %s pingbacks found
nl[0]: %s pingback gevonden
nl[1]: %s pingbacks gevonden

en: %s post removed from Trash | %s posts removed from Trash
nl[0]: %s bericht verwijderd uit de prullenbak
nl[1]: %s berichten verwijderd uit de prullenbak

en: %s post revision deleted | %s post revisions deleted
nl[0]: %s berichtrevisie verwijderd
nl[1]: %s berichtrevisies verwijderd

en: %s post revision in your database | %s post revisions in your database
nl[0]: %s berichtrevisie in je database
nl[1]: %s berichtrevisies in je database

en: %s saved
nl: %s opgeslagen

en: %s spam comment deleted | %s spam comments deleted
nl[0]: %s spamreactie verwijderd
nl[1]: %s spamreacties verwijderd

en: %s spam comment found | %s spam comments found
nl[0]: %s spamreactie gevonden
nl[1]: %s spamreacties gevonden

en: %s table repaired | %s tables repaired
nl[0]: %s tabel hersteld
nl[1]: %s tabellen hersteld

en: %s to unlock this and other advanced options.
nl: %s om deze en andere geavanceerde opties te ontgrendelen.

en: %s trackback deleted | %s trackbacks deleted
nl[0]: %s trackback verwijderd
nl[1]: %s trackbacks verwijderd

en: %s transient option deleted | %s transient options deleted
nl[0]: %s transiënte optie verwijderd
nl[1]: %s transiënte opties verwijderd

en: %s trashed comment found | %s trashed comments found
nl[0]: %s naar prullenbak verplaatste reactie gevonden
nl[1]: %s naar prullenbak verplaatste reacties gevonden

en: %s trashed post in your database | %s trashed posts in your database
nl[0]: %s naar prullenbak verplaatst bericht in je database
nl[1]: %s naar prullenbak verplaatste berichten in je database

en: %s unapproved comment deleted | %s unapproved comments deleted
nl[0]: %s geweigerde reactie verwijderd
nl[1]: %s geweigerde reacties verwijderd

en: %s unapproved comment found | %s unapproved comments found
nl[0]: %s geweigerde reactie gevonden
nl[1]: %s geweigerde reacties gevonden

en: %s unused Akismet comment meta rows in your database | %s unused Akismet meta rows in your database
nl[0]: %s ongebruikte Akismet reactie meta rijen in je database
nl[1]: %s ongebruikte Akismet meta rijen in je database

en: %s unused akismet comment metadata item removed | %s unused akismet comment metadata items removed
nl[0]: %s ongebruikte akismet reactie meta gegevens item verwijderd
nl[1]: %s ongebruikte akismet reactie meta gegevens items verwijderd

en: %s unused comment metadata item removed | %s unused comment metadata items removed
nl[0]: %s ongebruikte metadata van reactie verwijderd
nl[1]: %s ongebruikte metadata van reacties verwijderd

en: %s was not converted to InnoDB.
nl: %s is niet geconverteerd naar InnoDB.

en: %s was not deleted.
nl: %s werd niet verwijderd.

en: %s was not repaired.
nl: %s werd niet gerepareerd.

[ctx: %s will be replaced by a "strong" tag]
en: This new version includes a new major feature: the ability to %1$s minify your scripts and stylesheets.%2$s
nl: Deze nieuwe versie bevat een belangrijke optie: de mogelijkheid om %1$s verklein je scripts en stylesheets.%2$s

[ctx: %s will be replaced by a link tag]
en: Read more about this feature %1$son our website%2$s.
nl: Lees meer over deze optie %1$sop onze site%2$s.

en: (%d files)
nl: (%d bestanden)

en: (Also ensure IPs listed at the bottom of this %s page are whitelisted by your webserver).
nl: (Controleer ook of de IP's vermeld aan de onderkant van deze %s pagina toegestaan zijn door je webserver).

en: (Informal convention) Network read timeout error
nl: (Informele conventie) netwerk time-out fout bij lezen

en: (Note that as jQuery is a common dependency, it probably needs to be loaded synchronously).
nl: (Merk op dat aangezien jQuery een algemene afhankelijkheid is, het waarschijnlijk synchroon moet worden geladen).

en: (This feature requires %s)
nl: (Voor deze functie is %s vereist)

en: (any)
nl: (elke)

en: (enable if trying to isolate a JavaScript error introduced by minifying or merging)
nl: (inschakelen als je probeert een JavaScript fout te isoleren die is geïntroduceerd door het verkleinen of samenvoegen)

en: (with warnings - open the browser console for more details)
nl: (met waarschuwingen - open de browserconsole voor meer details)

en: 1st
nl: 1e

en: 20% off - Black Friday Sale
nl: 20% korting - Black Friday uitverkoop

en: 2nd
nl: 2e

en: 401 Unauthorized
nl: 401 niet toegestaan

en: 404 File Not Found
nl: 404 bestand niet gevonden

en: <b>%1$d</b> %2$s generated <b>%3$d</b> 404 Not Found requests <a href="%4$s">Check</a>
nl: <b>%1$d</b> %2$s gegenereerd <b>%3$d</b> 404 niet gevonden aanvragen <a href="%4$s">Controleren</a>

en: A cache purge request has been sent to %s.
nl: Een aanvraag om de cache te opschonen was verzonden naar %s.

en: A comprehensive, all-in-one security plugin with a five-star user rating.
nl: Een uitgebreide, all-in-one beveiliging plugin met een vijf sterren gebruikerswaardering.

en: A light yet powerful plugin that allows you to manage all kinds of updates.
nl: Een lichte maar krachtige plugin waarmee je alle soorten updates kunt beheren.

en: A more advanced scheduling system to make regular routine optimizations whenever you prefer
nl: Een geavanceerder planningssysteem om regelmatig routine-optimalisaties door te voeren wanneer je maar wilt

en: A total of %d image(s) were successfully compressed in this iteration.
nl: In totaal werden %d afbeelding(en) met succes gecomprimeerd in deze iteratie.

en: AWS Load Balancer - Connection Closed
nl: AWS load balancer - verbinding gesloten

en: AWS Load Balancer - Incompatible Protocols
nl: AWS load balancer - incompatibele protocollen

en: AWS Load Balancer - Too Many Redirects
nl: AWS load balancer - te veel omleidingen

en: AWS Load Balancer - Unauthorized
nl: AWS load balancer - onbevoegd

en: Accepted
nl: Geaccepteerd

en: Actions
nl: Acties

en: Activate scheduled cache preloading
nl: Activeer geplande cache-preloading

en: Activating your Premium license...
nl: Je Premium licentie activeren...

en: Active
nl: Actief

en: Actively installed on more than 3 million WordPress websites
nl: Actief geïnstalleerd op meer dan 3 miljoen WordPress sites

en: Actively installed on more than 3 million WordPress websites!
nl: Actief geïnstalleerd op meer dan 3 miljoen WordPress sites!

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add "display=swap" to Google Fonts requests
nl: Voeg "display=swap" toe aan Google Fonts aanvragen

en: Add any external "domain" for JavaScript or CSS files that can be fetched and merged by WP-Optimize, e.g.: cdnjs.cloudflare.com
nl: Voeg een extern domein toe voor JavaScript en CSS bestanden die kunnen worden opgehaald en samengevoegd door WP-Optimize ,b.v.: cdnjs.cloudflare.com

en: Add logging destination
nl: Log bestemming toevoegen

en: Add optimization
nl: Optimalisatie toevoegen

en: Add optimization tasks
nl: Optimalisatietaken toevoegen

en: Added to the list
nl: Toegevoegd aan de lijst

en: Additionally, WP-Optimize failed to re-enable page caching after the failed disable attempt: %s
nl: Bovendien lukte het WP-Optimize niet om de caching van pagina's weer in te schakelen na de mislukte uitschakelpoging: %s

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Advanced options
nl: Geavanceerde opties

en: Advanced settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: All 5* rated and actively installed on millions of WordPress websites:
nl: Allemaal 5* gewaardeerd en actief geïnstalleerd op miljoenen WordPress sites:

en: All HTML will be minified.
nl: Alle HTML wordt verkleind.

en: All URLs were preloaded into cache successfully
nl: Alle URL's zijn succesvol in de cache geladen

en: All above features will be disabled if you skip.
nl: Alle bovenstaande uitgelichte functies worden uitgeschakeld als je ze overslaat.

en: All caches from %s have also been purged.
nl: Alle caches van %s zijn ook verwijderd.

en: All caches from WP-Optimize Minify have been purged.
nl: Alle caches van WP-Optimize Minify zijn verwijderd.

en: All comments on existing posts were disabled at %s.
nl: Alle reacties op bestaande berichten zijn uitgeschakeld op %s.

en: All comments on existing posts were disabled on the %s.
nl: Alle reacties op bestaande berichten zijn uitgeschakeld op de %s.

en: All comments on existing posts were enabled at %s.
nl: Alle reacties op bestaande berichten zijn ingeschakeld op %s.

en: All comments on existing posts were enabled on the %s.
nl: Alle reacties op bestaande berichten zijn ingeschakeld op de %s.

en: All files - including the ones processed by WP-Optimize - will be deferred, except the ones in the exclusion list above.
nl: Alle bestanden - inclusief de bestanden die door WP-Optimize worden verwerkt - worden uitgesteld, behalve die in de bovenstaande uitsluitingslijst.

en: All the compressed images for site %s with backup copies of their original files were successfully restored.
nl: Alle gecomprimeerde afbeeldingen voor site %s met reservekopieën van hun oorspronkelijke bestanden zijn succesvol teruggezet.

en: All the compressed images for the site %s were successfully marked as uncompressed.
nl: Alle gecomprimeerde afbeeldingen voor de site %s zijn succesvol gemarkeerd als uitgepakt.

en: All the compressed images for the site %s were successfully restored.
nl: Alle gecomprimeerde afbeeldingen voor de site %s zijn met succes hersteld.

en: All the compressed images were successfully marked as uncompressed.
nl: Alle gecomprimeerde afbeeldingen zijn succesvol gemarkeerd als uitgepakt.

en: All the compressed images were successfully restored.
nl: Alle gecomprimeerde afbeeldingen zijn succesvol hersteld.

en: All the compressed images with backup copies of their original files were successfully restored.
nl: Alle gecomprimeerde afbeeldingen met reservekopieën van hun oorspronkelijke bestanden zijn succesvol teruggezet.

en: All trackbacks on existing posts were disabled at %s.
nl: Alle trackbacks op bestaande berichten zijn uitgeschakeld op %s.

en: All trackbacks on existing posts were disabled on the %s.
nl: Alle trackbacks op bestaande berichten zijn uitgeschakeld op de %s.

en: All trackbacks on existing posts were enabled at %s.
nl: Alle trackbacks op bestaande berichten waren ingeschakeld op %s.

en: All trackbacks on existing posts were enabled on the %s.
nl: Alle trackbacks op bestaande berichten zijn ingeschakeld op het %s.

en: All-In-One Security (AIOS):
nl: Alles-in-één beveiliging (AIOS):

en: All-In-One-Security (AIOS)
nl: Alles-in-één-beveiliging (AIOS)

en: All-In-One-Security (AIOS) – the top-rated WordPress security and firewall plugin
nl: All-In-One-Beveiliging (AIOS) - de best gewaardeerde WordPress plugin voor beveiliging en firewall

en: Almost done, finalizing...
nl: Bijna klaar, afronden...

en: Already Reported (WebDAV; RFC 5842)
nl: Al gerapporteerd (WebDAV; RFC 5842)

en: Always keep %s post revisions
nl: Bewaar altijd %s bericht revisies

en: An error occurred while deleting the 404 logs.
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het verwijderen van de 404 logs.

en: An unexpected response was received from the server.
nl: Er is een onverwachte reactie ontvangen van de server.

en: An unexpected response was received.
nl: Er is een onverwachte reactie ontvangen.

en: An unoptimized <head> can slow down your site.
nl: Een niet-geoptimaliseerde <head> kan je site vertragen.

en: Analytics Script
nl: Analytics script

en: Any CSS files that match the paths below will be completely ignored.
nl: Elk CSS bestand dat overeenkomt met onderstaande paden wordt geheel overgeslagen.

en: Any CSS files that match the paths below will be loaded asynchronously.
nl: Alle CSS bestanden die overeenkomen met de onderstaande paden, worden asynchroon geladen.

en: Any JavaScript files that match the paths below will be completely ignored
nl: Alle JavaScript bestanden die overeenkomen met de onderstaande paden worden volledig genegeerd

en: Any JavaScript files that match the paths below will be completely ignored.
nl: Elk JavaScript bestand dat overeenkomt met onderstand pad wordt genegeerd.

en: Any JavaScript files that match the paths below will be loaded asynchronously.
nl: Alle JavaScript bestanden die overeenkomen met de onderstaande paden, worden asynchroon geladen.

en: Any file present here will be loaded normally by WordPress
nl: Elk hier aanwezige bestand zal normaal geladen worden door WordPress

en: Anyone running an international WooCommerce store needs this: serve country specific content to your customers, appropriate VAT, pricing, all cached for great performance
nl: Iedereen die een internationale WooCommerce winkel runt, heeft dit nodig: landspecifieke inhoud aan je klanten aanbieden, passende BTW, prijzen, alles in het cachegeheugen voor geweldige prestaties

en: Apply
nl: Toepassen

en: Apply %s rules
nl: Pas %s regels toe

en: Apply Capo.js rules to quickly fix these issues and boost performance.
nl: Pas Capo.js regels toe om deze problemen snel op te lossen en de prestaties te verbeteren.

en: Apply optimization
nl: Optimalisatie toepassen

en: Are you sure you want to clean orphaned relationship data?
nl: Weet je zeker dat je verweesde relatiegegevens wilt opschonen?

en: Are you sure you want to clean post metadata?
nl: Weet je zeker dat je bericht metadata wilt opschonen?

en: Are you sure you want to remove this logging destination?
nl: Weet je zeker dat je deze logging wil verwijderen?

en: Are you sure?
nl: Weet je het zeker?

en: Ask a pre-sales question
nl: Stel een pre-salesvraag

en: Asynchronous loading.
nl: Asynchroon laden.

en: Asynchronously load CSS files from Google Fonts
nl: Asynchroon CSS bestanden laden van Google Fonts

en: Asynchronously load fonts from Google Fonts using JavaScript
nl: Asynchroon lettertypen laden van Google-lettertypen met JavaScript

en: Asynchronously load selected JavaScript files
nl: Asynchroon laden van geselecteerde JavaScript bestanden

en: Asynchronously load the Font Awesome CSS file
nl: Asynchroon het lettertype Awesome CSS bestand laden

en: Asynchronously load the Font Awesome stylesheet using JavaScript
nl: Asynchroon het lettertype Awesome stylesheet laden met JavaScript

en: Attempt to create subfolder within cache directory failed
nl: Poging om submap te maken binnen cache folder mislukt

en: Author
nl: Auteur

en: Auto add images dimensions with WP-Optimize Premium.
nl: Automatisch toevoegen afbeeldingen afmetingen met WP-Optimize Premium.

en: Auto backup option updated.
nl: Automatische back-up optie geüpdatet.

en: Auto preload settings have been updated successfully
nl: Instellingen voor automatisch vooraf laden zijn met succes geüpdatet

en: Auto-add missing width and height to improve load speed and reduce layout shifts.
nl: Voeg automatisch ontbrekende breedte en hoogte toe om de laadsnelheid te verbeteren en verschuivingen in de lay-out te verminderen.

en: Automate the building of internal links on your WordPress website.
nl: Automatiseer het bouwen van interne links op je WordPress site.

en: Automatic backup before optimizations
nl: Automatische back-up voor optimalisaties

en: Automatically compress newly-added images
nl: Automatisch nieuw toegevoegde afbeeldingen comprimeren

en: Automatically create HTTP headers for WP-O Minify-generated CSS files (when not inlined)
nl: Maak automatisch een HTTP header voor WP-O Minify gegenereerde CSS bestanden (wanneer niet inline)

en: Automatically create HTTP headers for WP-O Minify-generated JS files
nl: Maak automatisch een HTTP header voor WP-O Minify gegenereerde JS bestanden

en: Automatically delete image backups after
nl: Afbeeldingen back-ups automatisch verwijderen na

en: Automatically preload content after it is purged
nl: Inhoud automatisch vooraf laden nadat deze is opgeschoond

en: Automatically preload pages when a post or page is purged or updated.
nl: Automatisch pagina's vooraf laden wanneer een bericht of pagina wordt opgeschoond of geüpdatet.

en: Automatically reduce image file sizes on upload to improve page load speed.
nl: Verklein automatisch de bestandsgrootte van afbeeldingen bij het uploaden om het laden van pagina's te versnellen.

en: Available WebP conversion tools:
nl: Beschikbare WebP conversie gereedschappen:

en: Average executions per minute
nl: Gemiddelde uitvoeringen per minuut

en: Average query time
nl: Gemiddelde query tijd

en: Average savings per image
nl: Gemiddelde besparing per afbeelding

en: Back to Plugins.
nl: Terug naar plugins.

en: Back up your website with the world’s leading backup and migration plugin.
nl: Maak een back-up van je site met 's werelds toonaangevende back-up- en migratie plugin.

en: Back up, update and manage multiple WordPress websites centrally.
nl: Back-up, update en beheer meerdere WordPress sites centraal.

en: Background images
nl: Achtergrondafbeeldingen

en: Backing up original image
nl: Back-up maken van originele afbeelding

en: Backup before running optimizations
nl: Back-up voordat optimalisaties worden uitgevoerd

en: Backup original
nl: Back-up origineel

en: Backup original images
nl: Maak back-up van originele afbeeldingen

en: Backup your website with the world's leading backup and migration plugin.
nl: Maak een back-up van je site met 's werelds toonaangevende back-up- en migratie plugin.

en: Bad Gateway
nl: Slechte gateway

en: Bad Request
nl: Foutieve aanvraag

en: Bandwidth Limit Exceeded (Apache Web Server/cPanel)
nl: Bandbreedte beperking overschreden (Apache webserver/cPanell)

en: Because of that, the pre-load settings used for page-caching are used.
nl: Daarom worden de instellingen voor het vooraf laden gebruikt die voor pagina-caching worden gebruikt.

en: Before saving, you need to complete the currently incomplete settings (or remove them).
nl: Voor je opslaat moet je eerst de onvolledige instellingen aanpassen (of ze verwijderen).

en: Belongs to:
nl: Behoord tot:

en: Best image quality
nl: Beste afbeeldingskwaliteit

en: Best-practice plugins enabled
nl: Best-practice plugins ingeschakeld

en: Blocked by Windows Parental Controls (Microsoft)
nl: Geblokkeerd door Windows ouderlijk toezicht (Microsoft)

en: Blog ID is invalid
nl: Blog ID is ongeldig

en: Browser static caching settings already exists in the .htaccess file
nl: Instellingen browsercache bestaan al in .htaccess

en: Browser static file caching (via headers)
nl: Browser statische bestandscaching (via headers)

en: Browser static file caching headers are currently %s.
nl: Browserheaderen voor statische bestanden zijn momenteel%s.

en: Browser static file caching settings (via headers)
nl: Browser instellingen statische bestand caching (via headers)

en: Browser static file caching uses HTTP response headers to advise a visitor's browser to cache non-changing files for a while, so that it doesn't attempt to retrieve them upon every visit.
nl: Browser statische bestandscaching gebruikt HTTP-antwoordheaders om de browser van een bezoeker te adviseren om niet-veranderende bestanden een tijdje in de cache op te slaan, zodat deze niet bij elk bezoek proberen op te halen.

en: Burst Statistics – privacy-friendly analytics for WordPress
nl: Burst Statistics - Privacyvriendelijke statistieken voor WordPress

en: But if you are using a solution other than WP-Optimize to compress your images, you can hide these metaboxes by disabling this switch.
nl: Maar als je een andere oplossing dan WP-Optimize gebruikt om je afbeeldingen te comprimeren, kun je deze metaboxen verbergen door deze schakelaar uit te schakelen.

en: But it seems one of Apache modules - mod_expires or mod_headers is not active.
nl: Maar het lijkt dat één van de Apache modules - mod_expires of mod_headers niet actief is.

en: By default, WP-Optimize excludes a list of files that are known to cause problems when minified or combined.
nl: Standaard sluit WP-Optimize een lijst uit met bestanden waarvan bekend is dat ze problemen veroorzaken wanneer ze worden verkleind of gecombineerd.

en: CDN Options
nl: CDN opties

en: CSS files
nl: CSS bestanden

en: CSS options
nl: CSS opties

en: CSS, JavaScript and HTML minification is an advanced feature.
nl: CSS, JavaScript en HTML verkleinen is een geavanceerde optie.

en: Cache Gravatars
nl: Cache gravatars

en: Cache Specific URLs Only
nl: Alleen specifieke URL's cachen

en: Cache deleted.
nl: Cache verwijderd.

en: Cache file was not found.
nl: Cache bestand is niet gevonden.

en: Cache full pages for faster repeat visits.
nl: Cache volledige pagina's voor snellere herhalingsbezoeken.

en: Cache is not enabled.
nl: Cache is niet ingeschakeld.

en: Cache lifespan
nl: Levensduur van de cache

en: Cache pages
nl: Cache pagina's

en: Cache settings
nl: Cache instellingen

en: Cache size
nl: Cache grootte

en: Cache size:
nl: Cache grootte:

en: Cache supports WPML multilingual plugin and multiple currencies for WooCommerce
nl: Cache ondersteund de WPML multi taal plugin en meerdere valuta voor WooCommerce

en: Cache video preview
nl: Cache video voorbeeld

en: Cache your page and post for even more speed.
nl: Cache je pagina en bericht voor een nog snellere site.

en: Caching is disabled
nl: Caching is uitgeschakeld

en: Caching is enabled
nl: Caching is ingeschakeld

en: Can keep EXIF data
nl: Kan EXIF gegevens bewaren

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Cancelling...
nl: Aan het annuleren...

en: Catered towards more advanced users, the power tweaks will enable you to improve performance by targeting specific weak points, either in WordPress Core, or in popular plugins
nl: De power tweaks zijn gericht op meer geavanceerde gebruikers en zullen je in staat stellen om de prestaties te verbeteren door je te richten op specifieke zwakke punten, hetzij in WordPress core, of in populaire plugins

en: Changes not saved - please fill all the fields
nl: Wijzigingen niet opgeslagen - Voer alle velden in

en: Changes saved automatically
nl: Wijzigingen automatisch opgeslagen

en: Check status again
nl: Check status opnieuw

en: Choose from a number of advanced options, like the ability to optimize individual DB tables
nl: Kies uit een aantal geavanceerde opties, zoals de mogelijkheid om individuele DB-tabellen te optimaliseren

en: Choose how to include Font Awesome (only available if it has 'font-awesome' in the url):
nl: Kies hoe je Font Awesome wilt opnemen (alleen beschikbaar als er 'font-awesome' in de URL staat):

en: Choose how to include fonts from Google Fonts on your pages, when available:
nl: Kies hoe lettertypen van Google Fonts op je pagina's moeten worden opgenomen, indien beschikbaar:

en: Clean all auto-draft posts
nl: Alle automatisch opgestelde berichten opschonen

en: Clean all post revisions
nl: Verwijder alle bericht revisies

en: Clean all trashed posts
nl: Verwijder alle vernielde berichten

en: Clean auto draft posts which are older than %s weeks
nl: Automatisch conceptberichten opschonen die ouder zijn dan %s weken

en: Clean comment metadata
nl: Opschonen reactie metagegevens

en: Clean database
nl: Database opschonen

en: Clean orphaned relationship data
nl: Verwijder ontkoppelde relatiegegevens

en: Clean post metadata
nl: Opschonen bericht metagegevens

en: Clean post revisions but keep at least %d revisions
nl: Verwijder bericht revisies maar bewaar ten minste %d revisies

en: Clean post revisions which are older than %1$d weeks and keep at least %2$d revisions
nl: Verwijder bericht-revisies die ouder zijn dan %1$d weken en bewaar ten minste %2$d revisies

en: Clean post revisions which are older than %d weeks
nl: Verwijder berichtrevisies op die ouder zijn dan %d weken

en: Clean trashed posts which are older than %d weeks
nl: Verwijder berichten in prullenbak die ouder zijn dan %d weken

en: Clean user metadata
nl: Opschonen gebruiker metagegevens

en: Clear All Logs
nl: Wis alle logs

en: Clear compression statistics
nl: Compressie statistieken wissen

en: Clearing cache...
nl: Cachegeheugen wissen...

en: Clears out unnecessary data, cleans up your tables and retrieves space lost to data fragmentation.
nl: Verwijdert onnodige gegevens, ruimt je tabellen op en haalt ruimte terug die verloren is gegaan door gegevensfragmentatie.

en: Close
nl: Sluiten

en: Cloudflare - A Timeout Occurred
nl: Cloudflare - er is een time-out opgetreden

en: Cloudflare - Connection Timed Out
nl: Cloudflare - verbinding uitgetimed

en: Cloudflare - Invalid SSL Certificate
nl: Cloudflare - ongeldig SSL certificaat

en: Cloudflare - Origin Is Unreachable
nl: Cloudflare - oorsprong is onbereikbaar

en: Cloudflare - Railgun Error
nl: Cloudflare - Railgun fout

en: Cloudflare - SSL Handshake Failed
nl: Cloudflare - SSL handshake mislukt

en: Cloudflare - Web Server Is Down
nl: Cloudflare - de webserver ligt plat

en: Cloudflare - Web Server Returned an Unknown Error
nl: Cloudflare - webserver retourneerde een onbekende fout

en: Cloudflare settings
nl: Cloudflare instellingen

en: Combines multiple %s files into one to reduce HTTP requests.
nl: Combineert meerdere %s bestanden in één om HTTP aanvragen te verminderen.

en: Comment
nl: Reactie

en: Comment ID
nl: Reactie ID

en: Comments
nl: Reacties

en: Comments are opened and the visitor saved his information.
nl: Reacties zijn geopend en de bezoeker heeft zijn informatie opgeslagen.

en: Comments have now been disabled on all current and previously published posts.
nl: Reacties zijn nu uitgeschakeld op alle huidige en eerder gepubliceerde berichten.

en: Comments have now been enabled on all current and previously published posts.
nl: Reacties zijn nu ingeschakeld op alle huidige en eerder gepubliceerde berichten.

en: Comprehensive, cost-effective, 5* rated and easy to use.
nl: Uitgebreid, kosteneffectief, 5* waardering en gebruiksvriendelijk.

en: Compress
nl: Comprimeren

en: Compress Image
nl: Afbeelding comprimeren

en: Compress images
nl: Afbeeldingen comprimeren

en: Compress the selected images
nl: Geselecteerde afbeeldingen comprimeren

en: Compress your images for a much faster page load.
nl: Comprimeer afbeeldingen om pagina's sneller te laden.

en: Compressed
nl: Gecomprimeerd

en: Compressing images
nl: Afbeeldingen comprimeren

en: Compressing this file type extension is not supported
nl: Het comprimeren van dit bestandtype extensie wordt niet ondersteund

en: Compression options
nl: Opties voor compressie

en: Compression service
nl: Compressie dienst

en: Conditional tags to exclude from caching
nl: Voorwaardelijke tags om uit te sluiten van caching

en: Confirm and activate
nl: Bevestigen en activeren

en: Connect and activate your license
nl: Maak verbinding en activeer je licentie

en: Connect to virtually any REST API and retrieve data without writing a line of code.
nl: Verbinding maken met vrijwel elke REST API en gegevens ophalen zonder een regel code te schrijven.

en: Connecting to API server
nl: Verbinden met API server

en: Connecting to the Smush API server, please wait
nl: Verbinden met de Smush API server, even geduld

en: Contain each included file in its own block
nl: Elk blok bevat zijn eigen ingesloten bestand

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Continue?
nl: Doorgaan?

en: Control with WP-CLI
nl: Besturing met WP-CLI

en: Convert to InnoDB
nl: Converteren naar InnoDB

en: Convert to WebP
nl: Converteren naar WebP

en: Converting image to WebP format, please wait
nl: Afbeelding converteren naar WebP format, even geduld

en: Cookies which, if present, will prevent caching (one per line)
nl: Cookies die, indien aanwezig, caching voorkomen (1 per regel)

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Copy and paste the following lines into the file:
nl: Kopieer en plak de volgende regels in het bestand:

en: Copy to clipboard failed, please do it manually
nl: Kopiëren naar klembord mislukt, doe het handmatig

en: Could not turn off the WP_CACHE constant in wp-config.php
nl: De WP_CACHE constante in wp-config.php kon niet worden uitgeschakeld

en: Create PDF invoices, automations, barcodes, reports and so much more.
nl: Maak PDF facturen, automatiseringen, barcodes, rapporten en nog veel meer.

en: Create WebP version of image
nl: WebP versie van afbeelding maken

en: Created
nl: Gemaakt

en: Creates WebP image format and serves it whenever possible.
nl: Creëert WebP afbeelding format en serveert deze waar mogelijk.

en: Creating cache...
nl: Cache aanmaken...

en: Creating tasks for preload site urls.
nl: Taken maken voor het vooraf laden van site URL's.

en: Critical path CSS
nl: Kritieke CSS pad

en: Cumulative Layout Shift
nl: Cumulatieve lay-out verschuiving

en: Current cache path:
nl: Huidige cache pad:

en: Current cache size:
nl: Huidige omvang cache:

en: Current cache size: %s
nl: Huidige omvang cache: %s

en: Current cache:
nl: Huidige cache:

en: Currently: %s
nl: Momenteel: %s

en: Custom
nl: Aangepast

en: DONOTCACHEPAGE constant forbade it and wpo_can_cache_page filter did not over-ride it
nl: DONOTCACHEPAGE constante verbood het en wpo_can_cache_page filter heeft het niet overschreven

en: Daily
nl: Dagelijks

en: Data Retention
nl: Gegevens retentie

en: Data Size
nl: Gegevens grootte

en: Data retention enabled.
nl: Bewaren van gegevens ingeschakeld.

en: Database Name
nl: Databasenaam

en: Database cleaning
nl: Opschonen database

en: Database name:
nl: Databasenaam:

en: Date
nl: Datum

en: Days
nl: Dagen

en: Default exclusions
nl: Standaard exclusions

en: Defer JavaScript
nl: Stel JavaScript uit

en: Defer all the JavaScript files
nl: Stel alle JavaScript bestanden uit

en: Defer jQuery
nl: Stel jQuery uit

en: Defer loading
nl: Uitstellen van laden

en: Defer method:
nl: Methode uitstellen:

en: Defer using JavaScript
nl: Stel het gebruik van JavaScript uit

en: Delay JS
nl: Vertraag JS

en: Delay JavaScript
nl: JavaScript uitstellen

en: Delays JavaScript file loading until the user interacts with the page (e.g., mouse movement, scrolling, or touch), thereby improving page load performance
nl: Vertraagt het laden van JavaScript bestanden totdat de gebruiker interactie heeft met de pagina (bijv. muisbeweging, scrollen of aanraken), waardoor de pagina beter laadt

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Delete all backup images now
nl: Nu alle back-up afbeeldingen verwijderen

en: Delete all the files generated by minifcation
nl: Verwijder alle bestanden die door verkleinen zijn gegenereerd

en: Delete all the information about queries that are currently stored in the database
nl: Alle informatie over query's die nu in de database zijn opgeslagen verwijderen

en: Delete orphaned database tables
nl: Loshangende tabellen verwijderen

en: Deletes the entire cache contents but keeps the page cache enabled.
nl: Verwijdert de volledige cache inhoud maar houdt de pagina cache ingeschakeld.

en: Deleting %s orphaned table was unsuccessful | Repairing %s orphaned tables were unsuccessful
nl[0]: Verwijderen %s verweesde tabel was mislukt
nl[1]: Verwijderen %s verweesde tabellen was mislukt

en: Deleting...
nl: Bezig met verwijderen...

en: Delivered straight to your inbox.
nl: Rechtstreeks bezorgd in je inbox.

en: Dequeue all CSS files
nl: Verwijder alle CSS bestanden

en: Designed to optimize your store, enhance user experience and increase revenue!
nl: Ontworpen om je winkel te optimaliseren, de gebruikerservaring te verbeteren en de inkomsten te verhogen!

en: Designed to optimize your store, enhance user experience and increase revenue.
nl: Ontworpen om je winkel te optimaliseren, de gebruikerservaring te verbeteren en de inkomsten te verhogen.

en: Destination
nl: Bestemming

en: Details
nl: Gegevens

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Disable Google Fonts processing
nl: Google Fonts verwerking uitschakelen

en: Disable Minify for logged-in users
nl: Schakel Minify uit voor ingelogde gebruikers

en: Disable or enable avatars for users.
nl: Schakel avatars voor gebruikers in of uit.

en: Disable this option if your site experiences issues.
nl: Schakel deze optie uit als je site problemen ondervindt.

en: Disable this setting if you have an error 'jQuery undefined'.
nl: Schakel deze instelling uit als je de fout 'jQuery undefined' hebt.

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Disabling the webp conversion.
nl: De WebP conversie uitschakelen.

en: Dismiss
nl: Negeren

en: Dismiss (for %s months)
nl: Negeren (voor %s maanden)

en: Do not edit this if you are not sure what it is.
nl: Verander dit niet als je niet zeker weet wat het is.

en: Do not load Google Fonts
nl: Google lettertypes niet laden

en: Do not show this warning again.
nl: Laat deze waarschuwing niet meer zien.

en: Do you really want to delete all backup images now?
nl: Wil je nu echt alle back-up afbeeldingen verwijderen?

en: Do you really want to mark all the images as uncompressed?
nl: Wil je echt alle afbeeldingen als ongecomprimeerd markeren?

en: Do you really want to restore all the compressed images?
nl: Wil je echt alle gecomprimeerde afbeeldingen herstellen?

en: Do you want to carry out the import?
nl: Wil je de import uitvoeren?

en: Do you want to restore the original images from the backup (where they exist?)
nl: Wil je de originele afbeeldingen terugzetten uit de back-up (als die bestaat?)

en: Documentation
nl: Documentatie

en: Don't remove registered image sizes if you are not sure that images with selected sizes are not used on your site.
nl: Verwijder geregistreerde afbeeldingformaten niet als je niet zeker weet dat afbeeldingen met geselecteerde formaten niet worden gebruikt op je site.

en: Download debug log
nl: Debug log downloaden

en: Download log file
nl: Download logbestand

en: Download report
nl: Download rapport

en: Early Hints (RFC 8297)
nl: Vroege hints (RFC 8297)

en: Easy Updates Manager - keep your WordPress site up to date and bug free
nl: Easy Updates Manager - houd je WordPress site up to date en bug vrij

en: Easy Updates Manager is an obvious choice for anyone wanting to take control of their website updates.
nl: Easy Updates Manager is een voor de hand liggende keuze voor iedereen die de updates van zijn site onder controle wil hebben.

en: Edit
nl: Bewerken

en: Edit default exclusions
nl: Standaard exclusions bewerken

en: Edit or create a file with the name advanced-cache.php
nl: Bewerk of maak een bestand met de naam advanced-cache.php

en: Email
nl: E-mail

en: Empty or 0 values disable the headers.
nl: Lege of 0 waarden schakelen de headers uit.

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Enable 404 Detector
nl: 404 detector inschakelen

en: Enable Google Analytics
nl: Google Analytics inschakelen

en: Enable Lazy-loading with WP-Optimize Premium.
nl: Schakel Lazy-loading in met WP-Optimize Premium.

en: Enable Minify
nl: Verkleinen inschakelen

en: Enable WP-O Minify CSS files preloading
nl: Schakel vooraf laden WP-O Minify CSS bestanden in

en: Enable WP-O Minify JavaScript files Preload
nl: Schakel vooraf laden WP-O Minify JavaScript in

en: Enable admin bar menu
nl: Menu toolbar inschakelen

en: Enable asynchronous CSS
nl: Asynchrone CSS inschakelen

en: Enable best-practice settings
nl: Instellingen voor best practices inschakelen

en: Enable debug mode
nl: Debugmode inschakelen

en: Enable if your site does not need specific print styles.
nl: Schakel in als je site geen specifieke print stijlen heeft.

en: Enable images dimensions
nl: Afmetingen afbeeldingen inschakelen

en: Enable merging of CSS files
nl: Inschakelen CSS bestanden samenvoegen

en: Enable merging of CSS files into one to reduce HTTP requests.
nl: CSS bestanden samenvoegen tot één bestand om HTTP aanvragen te verminderen.

en: Enable merging of JavaScript files
nl: Schakel samenvoegen van JavaScript bestanden in

en: Enable merging of JavaScript files into one to reduce HTTP requests.
nl: Het samenvoegen van JavaScript bestanden in één bestand inschakelen om HTTP aanvragen te verminderen.

en: Enable minification of CSS files
nl: Verkleinen van CSS bestanden inschakelen

en: Enable minification of JavaScript files
nl: Inschakelen van het verkleinen van JavaScript bestanden

en: Enable or disable caching for specific URLs only.
nl: Schakel caching alleen in of uit voor specifieke URL's.

en: Enable page caching
nl: Zet cachen pagina's aan

en: Enable removal of unused rules from CSS files (Experimental)
nl: Verwijdering van ongebruikte regels uit CSS bestanden inschakelen (Experimenteel)

en: Enable scheduled clean-up and optimization
nl: Schakel geplande opruiming en optimalisatie in

en: Enable table usage analysis with WP-Optimize Premium.
nl: Schakel de analyse van tabel gebruik in met WP-Optimize Premium.

en: Enable the caching menu in the admin bar
nl: Schakel het cachemenu in de beheerbalk in

en: Enable this option if you do not have user-specific or restricted content on your website (this works only when the cache is preloaded).
nl: Schakel deze optie in als je geen gebruikersspecifieke of beperkte inhoud op je site hebt (dit werkt alleen als de cache vooraf is geladen).

en: Enable this option to see or edit those files.
nl: Schakel deze optie in om die bestanden te bekijken of te bewerken.

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Enabling the debug mode will add various comments and show more information in the files list.
nl: Debug mode inschakelen zal verschillende reacties toevoegen en meer informatie tonen in de lijst met bestanden.

en: Enhanced logging and reporting
nl: Verbeterde logging en rapportage

en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating on %3$s or %4$s.
nl: Genoten van %1$s? Laat een %2$s waardering achter op %3$s of %4$s.

en: Enter 0 to never keep stale cache.
nl: Voer 0 in om nooit verouderde cache te behouden.

en: Enter email for logs here
nl: Voer hier e-mail in voor logs

en: Enter the image class or classes comma-separated.
nl: Voer de afbeelding klasse(n) door komma's gescheiden in.

en: Error:
nl: Fout:

en: Error: The chosen file is corrupt.
nl: Fout: het gekozen bestand is corrupt.

en: Error: Unable to Check GZIP Compression.
nl: Fout: kan GZIP compressie niet controleren.

en: Error: Unable to Check browser cache.
nl: Fout: kan browsercache niet controleren.

en: Every time after the cache has expired
nl: Elke keer nadat de cache is verlopen

en: Example: image-class1, image-class2, thumbnail*, ...
nl: Voorbeeld: afbeelding-klasse1, afbeelding-klasse2, thumbnail*,...

en: Examples: https://fonts.googleapis.com, https://fonts.gstatic.com
nl: Voorbeelden: https://fonts.googleapis.com, https://fonts.gstatic.com

en: Exclude
nl: Uitsluiten

en: Exclude JavaScript from processing
nl: JavaScript uitsluiten om te verwerken

en: Exclude posts and pages from the cache, straight from the post edit screen.
nl: Berichten en pagina's uitsluiten van de cache van het bericht bewerk scherm.

en: Exclude scripts from page speed tests (PageSpeed Insights, GTMetrix...)
nl: Scripts uitsluiten van pagina snelheid tests (PageSpeed insights, GTMetrix...)

en: Exclude stylesheets from page speed tests (PageSpeed Insights, GTMetrix...)
nl: Stylesheets uitsluiten van pagina snelheid tests (PageSpeed insights, GTMetrix...)

en: Exclude the following CSS files from processing
nl: Sluit de volgende CSS bestanden uit voor verwerking

en: Expectation Failed
nl: Verwachting mislukt

en: Expiration time:
nl: Vervaltijd:

en: Export / import settings
nl: Instellingen exporteren/importeren

en: Export settings
nl: Instellingen exporteren

en: External URLs to merge
nl: Externe URLs om samen te voegen

en: FAQs
nl: FAQ's

en: Failed Dependency (WebDAV; RFC 4918)
nl: Mislukte afhankelijkheid (WebDAV; RFC 4918)

en: Failed to convert to WebP.
nl: Kon niet worden omgezet naar WebP.

en: Failed to save options
nl: Bewaren opties mislukt

en: Failed with error code %1$s - %2$s
nl: Mislukt met foutcode %1$s - %2$s

en: Files that have been consistently reported by other users to cause trouble when merged
nl: Bestanden die door andere gebruikers constant worden gemeld dat die problemen veroorzaken tijdens het samenvoegen

en: Finally, please take a look at our %1$spremium version%2$s, which is packed full of additional speed enhancements to make your site go even faster!
nl: Bekijk ten slotte onze %1$spremium versie%2$s, die boordevol extra snelheidsverbeteringen zit om je site nog sneller te laten gaan!

en: Find out more here.
nl: Lees hier meer.

en: Find out more.
nl: Kom meer te weten.

en: First Contentful Paint time
nl: Eerste inhoudelijke verf tijd

en: First access
nl: Eerste toegang

en: Folder permissions
nl: Machtigingen voor mappen

en: Follow this link to activate UpdraftPlus, to take a backup before optimization.
nl: Volg deze link om UpdraftPlus te activeren, om een ​​back-up te maken voor optimalisatie.

en: Follow this link to get more information about Gzip compression.
nl: Volg deze link voor meer informatie over Gzip compressie.

en: Follow this link to get more information.
nl: Klik deze link voor meer informatie.

en: Follow this link to install UpdraftPlus, to take a backup before optimization
nl: Volg deze link om UpdraftPlus te installeren, om een ​​back-up te maken voor optimalisatie

en: Follow this link to read more about lazy-loading images and video
nl: Volg deze link om meer te lezen over lazy-loading afbeeldingen en video

en: Follow this link to read the article about how to enable Gzip compression with your server software.
nl: Volg deze link om het artikel te lezen over het inschakelen van Gzip-compressie met je serversoftware.

en: Follow this link to read the article about how to enable browser cache with your server software.
nl: Volg deze link om het artikel te lezen over het inschakelen van browsercache met je serversoftware.

en: Fonts
nl: Lettertypes

en: For advanced users: use `data-no-image-dimensions` in image tags to bypass this feature.
nl: Voor geavanceerde gebruikers: gebruik `data-no-afbeelding-dimensions` in afbeelding tags om deze functie te omzeilen.

en: For more details, please check your logs configured in logging destinations settings.
nl: Voor meer details controleer je log bestanden die zijn geconfigureerd in de log bestemmingen instellingen.

en: Forbidden
nl: Verboden

en: Force HTTP
nl: Forceer HTTP

en: Force HTTP or HTTPS on the assets generated by WP-Optimize Minify.
nl: Forceer HTTP of HTTPS op de onderdelen die door WP-Optimize Minify worden gegenereerd.

en: Force HTTPS
nl: Forceer HTTPS

en: Force the CDN Usage
nl: Forceer het gebruik van CDN

en: Fortnightly
nl: Veertiendaags

en: Found (Previously "Moved temporarily")
nl: Gevonden (voorheen "Tijdelijk verplaatst")

en: Free
nl: Gratis

en: Free plugin
nl: Gratis plugin

en: Gateway Timeout
nl: Gateway time-out

en: General settings
nl: Algemene instellingen

en: Generate separate files for mobile devices
nl: Aparte bestanden genereren voor mobiele devices

en: Geolocation and tax country for WooCommerce
nl: Geolocatie en belastingland voor WooCommerce

en: Geolocation for WooCommerce
nl: Geolocatie voor WooCommerce

en: Get AIOS
nl: Verkrijg AIOS

en: Get UpdraftCentral
nl: UpdraftCentral ophalen

en: Get UpdraftPlus
nl: UpdraftPlus ophalen

en: Get advanced options, like the ability to optimize your site using WP-CLI.
nl: Krijg geavanceerde opties, zoals de mogelijkheid om je site te optimaliseren met WP-CLI.

en: Get lightning-fast insights!
nl: Krijg bliksemsnelle inzichten!

en: Get your specific queries addressed directly by our experts
nl: Laat je specifieke vragen rechtstreeks beantwoorden door onze experts

en: Give the right permissions to the right users.
nl: Geef de juiste rechten aan de juiste gebruikers.

en: Go
nl: Gaan

en: Go there
nl: Ga daarheen

en: Go to minify settings.
nl: Ga naar de minify instellingen.

en: Go to settings
nl: Ga naar instellingen

en: Gone
nl: Weg

en: Gzip compression
nl: Gzip compressie

en: Gzip compression is already enabled.
nl: Gzip compressie is al ingeschakeld.

en: Gzip compression is currently DISABLED.
nl: Gzip compressie is momenteel UITGESCHAKELD.

en: Gzip compression is currently ENABLED.
nl: Gzip compressie is momenteel INGESCHAKELD.

en: Gzip compression settings
nl: Instellingen Gzip compressie

en: HTML, JavaScript and CSS will be loaded normally by WordPress.
nl: HTML, JavaScript en CSS worden normaal bij WordPress geladen.

en: HTTP Code
nl: HTTP code

en: HTTP Headers
nl: HTTP header

en: HTTP Version Not Supported
nl: HTTP versie niet ondersteund

en: Having more than one active page cache might cause unexpected results.
nl: Het hebben van meer dan één actieve paginacache kan onverwachte resultaten veroorzaken.

en: Having more than one active plugin to minify front end assets might cause unexpected results and waste of resources.
nl: Het hebben van meer dan één actieve plugin om frontend assets te minen kan onverwachte resultaten en verspilling van gegevensbronnen veroorzaken.

en: Help
nl: Hulp

en: Here are the the most recent addresses requested that resulted in a 404 Not Found error a high number of times
nl: Hier zijn de meest recente aangevraagde adressen die een groot aantal keren resulteerden in een 404 fout niet gevonden

en: Here, you can export your WP-Optimize settings, either for use on another site, or to keep as a backup.
nl: Hier kun je je WP Optimize instellingen exporteren, voor gebruik op een andere site, of om te bewaren als back-up.

en: Hide
nl: Verberg

en: Hide advanced options
nl: Geavanceerde opties verbergen

en: Hide information
nl: Informatie verbergen

en: Highly efficient way to manage, optimize, update and backup multiple websites from one place.
nl: Is een zeer efficiënte manier om meerdere sites vanaf één plek te beheren, optimaliseren, updaten en back-ups te maken.

en: Host Google Fonts locally
nl: Host Google Fonts lokaal

en: Host gravatars locally to reduce http requests and enhanced privacy.
nl: Host gravatars lokaal om HTTP aanvragen te verminderen en verbeterde privacy.

en: Host gravatars locally.
nl: Host gravatars lokaal.

en: Hours
nl: Uren

en: How many last records store?
nl: Hoeveel laatste records zijn er opgeslagen?

en: How to get the WebP conversion tools to work?
nl: Hoe verkrijg ik het gereedschap voor WebP conversie?

en: How to use the cache feature
nl: Hoe de cache optie te gebruiken

en: How to use the image compression feature
nl: Hoe gebruik je de afbeelding compressie optie

en: How to use the minify feature
nl: Hoe de minify optie gebruiken

en: However, the test file we fetched was not Gzip-compressed.
nl: Het testbestand dat we hebben opgehaald was niet met Gzip gecomprimeerd.

en: However, you can define a CDN Domain below, in order to use it for all of the static assets "inside" your CSS and JS files.
nl: Hoewel je hieronder je CDN domein kan opgeven, om het te gebruiken voor alle statische middelen "binnen" je CSS en JS bestanden.

en: Hurry, offer ends 2 December.
nl: Schiet op, aanbieding eindigt 2 december.

en: I agree to receive emails with tips, updates and marketing content.
nl: Ik ga akkoord met het ontvangen van e-mails met tips, updates en marketingcontent.

en: I confirm that I have understood the risks in doing that, and that I know what I am doing.
nl: Ik bevestig dat ik het risico begrijp van deze actie, en dat ik weet wat ik doe.

en: I confirm that I will be able to revert the changes if needed.
nl: Ik bevestig dat ik de wijziging kan terug draaien.

en: I have an idea to improve WP-Optimize
nl: Ik heb een idee om WP-Optimize te verbeteren

en: I have taken a backup and I want to continue with this optimization.
nl: Ik heb een back-up genomen en ik wil doorgaan met deze optimalisatie.

en: I know what I'm doing...
nl: Ik weet wat ik doe...

en: I need help / something is not working
nl: Ik heb hulp nodig er blijkt iets niet te werken

en: I understand I can unsubscribe at any time.
nl: Ik begrijp dat ik me op elk moment kan uitschrijven.

en: I want to continue with these optimizations.
nl: Ik wil doorgaan met deze optimalisaties.

en: I want to continue with this optimization.
nl: Ik wil doorgaan met deze optimalisatie.

en: I'm a teapot (RFC 2324, RFC 7168)
nl: Ik ben een theepot (RFC 2324, RFC 7168)

en: IE incompatible files
nl: IE incompatibele bestanden

en: IIS - Login Time-out
nl: IIS - login time-out

en: IIS - Retry With
nl: IIS - opnieuw proberen met

en: IM Used (RFC 3229)
nl: IM gebruikt (RFC 3229)

en: Identify orphaned images, load pages faster and get %1$s premium support %2$s.
nl: Identificeer verweesde afbeeldingen, laad pagina's sneller en krijg %1$s premium ondersteuning %2$s.

en: If a sitemap is available, then it will be used to determine which assets get minified.
nl: Als er een sitemap beschikbaar is, wordt deze gebruikt om te bepalen welke items worden verkleind.

en: If a sitemap is available, then it will be used to determine which content gets cached.
nl: Als er een sitemap beschikbaar is, wordt deze gebruikt om te bepalen welke inhoud in de cache wordt geplaatst.

en: If any of the above strings is found in the User-Agent HTTP header, then the requested page will not be cached.
nl: Als een van de bovenstaande tekenreeksen wordt gevonden in de HTTP-header van de User-Agent, wordt de gevraagde pagina niet in de cache opgeslagen.

en: If enabled, stylesheet and font files from Google Fonts will be hosted locally.
nl: Als deze optie is ingeschakeld, worden stylesheet en lettertypebestanden van Google Fonts lokaal gehost.

en: If enabled, stylesheets from Google Fonts will bypass WP-Optimize processing, allowing standard WordPress processing to be used instead.
nl: Als deze optie is ingeschakeld, zullen stylesheets van Google Fonts de verwerking van WP-Optimize omzeilen, toestaan dat in plaats daarvan de standaard WordPress verwerking kan worden gebruikt.

en: If enabled, stylesheets from Google Fonts will not be loaded on the site and system fallback fonts will be used instead.
nl: Indien ingeschakeld ,stylesheets van Google lettertypes worden niet geladen op de site en zal terug vallen op de systeem lettertypes.

en: If none of the plugins listed were ever installed on this website, you should not delete this table as it is likely to be used by an unlisted plugin.
nl: Als geen van de plugins in de lijst is geinstalleerd op deze site, dan nog moet je de tabel niet verwijderen omdat die misschien gebruikt wordt door een plugin die niet in de lijst staat.

en: If some of the design is breaking on the frontend, disabling removal of unused CSS rules might fix the issues.
nl: Als een deel van het ontwerp op de front-end kapot gaat, kan het uitschakelen van het verwijderen van ongebruikte CSS regels de problemen oplossen.

en: If the option is not active, then all garbage data will be removed.
nl: Als de optie niet actief is, worden alle afvalgegevens verwijderd.

en: If this is turned on, then the default settings are that JavaScript and CSS on this website will be concatenated and minified and HTML will be minified.
nl: Als dit aan staat, is de standaard dat JavaScript en CSS op deze site worden aaneengeschakeld en verkleind en ook HTML zal worden verkleind.

en: If you already have plugins for minifying, don't worry - WP-Optimize won't interfere unless you turn these options on.
nl: Als je al plugins hebt om te verkleinen, maak je dan geen zorgen - WP-Optimize zal je niet storen tenzij je deze opties aanzet.

en: If you are using an unsupported cache plugin, then you will also need to purge your page cache when doing this.
nl: Als je een niet ondersteunde plugin gebruikt dan moet je ook je pagina cache verwijderen als je dit doet.

en: If you do not have SSL
nl: Als je geen SSL gebruikt

en: If you force this, your JS files may not load for certain slow internet users on Google Chrome.
nl: Als je dit forceert, worden je JS bestanden misschien niet geladen door bepaalde trage internetgebruikers op Google Chrome.

en: If you get a server error: a) rename the plugin directory via (S)FTP or your hosting control panel, b) go to your plugins page (plugin will be disabled on access), c) rename it back and d) activate it back (reset to default settings).
nl: Als je een serverfout krijgt: a) hernoem de plugin directory via (S)FTP of je hosting bediening paneel, b) ga naar je plugins pagina (plugin wordt uitgeschakeld bij toegang), c) hernoem het terug en d) activeer het terug (reset naar standaardinstellingen).

en: If you have any issues or questions please contact %1$s support. %2$s
nl: Als je problemen of vragen hebt, neem contact op met %1$s ondersteuning. %2$s

en: If you have multiple css files per media type, they may load out of order and break your design when loaded asynchronously.
nl: Als je meerdere CSS bestanden hebt per media type , worden ze misschien niet in de juiste volgorde geladen en maken je ontwerp kapot.

en: If you like WP-Optimize,
nl: Als je van WP-Optimize houdt,

en: If you like WP-Optimize, you'll love our other plugins.
nl: Als je WP Optimize goed vindt, zul je onze andere plugins ook geweldig vinden.

en: If you like us, please consider leaving us a positive review.
nl: Als je ons leuk vindt, overweeg dan om een positieve beoordeling achter te laten.

en: If you need something more than %s for it to work, then your server is probably misconfigured.
nl: Als je iets meer dan %s nodig hebt om te werken, dan is je server waarschijnlijk verkeerd geconfigureerd.

en: Iframes and Videos
nl: Iframes en video's

en: Ignore these query variables when caching
nl: Negeer deze query variabelen bij het cachen

en: Image Dimensions
nl: Grootte afbeelding

en: Image ID is invalid
nl: Afbeelding ID is ongeldig

en: Image compression
nl: Afbeeldingen comprimeren

en: Image is converted to WebP format.
nl: Afbeelding is geconverteerd naar WebP format.

en: Image not found
nl: Afbeelding niet gevonden

en: Image sizes
nl: Afbeeldingsformaten

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Images completed
nl: Voltooide afbeeldingen

en: Images dimensions
nl: Afbeeldingen afmetingen

en: Images pending
nl: Afbeeldingen in behandeling

en: Import settings
nl: Instellingen importeren

en: Importing...
nl: Aan het importeren...

en: Improves page loading time when YouTube videos are present on the page.
nl: Verbetert de laadtijd van de pagina wanneer YouTube video's op de pagina aanwezig zijn.

en: In order to prevent broken pages when using a third party page caching, WP-Optimize keeps the stale minified cache for 30 days.
nl: Om kapotte pagina's te voorkomen bij het gebruik van pagina caching van derden, bewaart WP-Optimize de verouderde verkleinde cache gedurende 30 dagen.

en: In order to restore the other sizes, you should use a plugin such as "Regenerate Thumbnails".
nl: Om de andere afmetingen te herstellen, moet je een plugin zoals "Regenerate Thumbnails" gebruiken.

en: In settings, you can adjust compression quality as well as manually compress existing images.
nl: In de instellingen kun je de compressiekwaliteit aanpassen en bestaande afbeeldingen handmatig comprimeren.

en: In the settings, caching is disabled for %s
nl: In de instellingen, is caching uitgeschakeld voor %s

en: In the settings, caching is disabled for the front page
nl: In de instellingen is de cache uitgeschakeld voor de voorpagina

en: In very rare cases, if your database server happened to crash or be forcibly powered down at the same time as an optimization operation was running, data might be corrupted.
nl: In zeer zeldzame gevallen, als je databaseserver crasht of geforceerd wordt uitgeschakeld op hetzelfde moment dat er een optimalisatie bewerking wordt uitgevoerd, kunnen gegevens beschadigd raken.

en: Inactive
nl: Inactief

en: Increment cache
nl: Cache uitbreiden

en: Independent scripts are for example 'analytics' or 'pixel' scripts.
nl: Onafhankelijke scripts zijn bijvoorbeeld 'analytics' of 'pixel' scripts.

en: Index Size
nl: Index grootte

en: Inherit from the CSS settings
nl: Overgenomen van de CSS instellingen

en: Initialised
nl: Geïnitialiseerd

en: Inline JavaScript and CSS that should come before or after other enqueued files will be merged.
nl: Inline JavaScript en CSS die voor of na andere geënquêteerde bestanden moeten komen, worden samengevoegd.

en: Inline google font CSS files
nl: Inline Google Font CSS bestanden

en: Inline the Font Awesome CSS file
nl: Inline het Font Awesome CSS bestand

en: Install and continue
nl: Installeren en doorgaan

en: Installed
nl: Geïnstalleerd

en: Instead, these non-critical resources are loaded at the point they are needed (e.g. the user scrolls down to them).
nl: In plaats daarvan worden deze niet kritische gegevensbronnen geladen op het moment dat ze nodig zijn (bijv. Als de gebruiker naar beneden scrollt).

en: Insufficient Storage (WebDAV; RFC 4918)
nl: Onvoldoende opslag (WebDAV)

en: Internal Link Juicer is here to do all the work for you.
nl: Internal Link Juicer is er om al het werk voor je te doen.

en: Internal Link Juicer – automated internal linking plugin for WordPress
nl: Internal Link Juicer - geautomatiseerde plugin voor interne links voor WordPress

en: Internal Server Error
nl: Interne serverfout

en: Invalid Token (Esri)
nl: Ongeldig token (Esri)

en: Invalid WebP settings data.
nl: Ongeldige WebP instellingengegevens.

en: Invalid user context.
nl: Ongeldige gebruikerscontext.

en: Issues impacting your site performance
nl: Problemen die de prestaties van je site beïnvloeden

en: It also adds extra actions in the status tab.
nl: Ook worden extra acties toegevoegd op de status tab.

en: It is also possible to exclude scripts by adding the "data-no-delay-js" attribute.
nl: Het is ook mogelijk om scripts uit te sluiten door toevoegen "data-no-delay-js" attribuut.

en: It is the world's highest ranking and most popular scheduled backup plugin, with over three million currently-active installs.
nl: Het is 's werelds hoogste ranking en populairste plugin voor geplande back-ups, met meer dan drie miljoen actieve installaties.

en: It keeps bots at bay and protects your website from brute-force attacks.
nl: Het houdt bots op afstand en beschermt je site tegen brute-force aanvallen.

en: It looks like you already have an active caching plugin (%s) installed.
nl: Het lijkt erop dat je al een actieve caching plugin (%s) hebt geïnstalleerd.

en: It looks like you already have an active minify plugin (%s) installed.
nl: Het lijkt erop dat je al een actieve minify plugin (%s) hebt geïnstalleerd.

en: It seems one of Apache modules - mod_filter or mod_deflate - is not active.
nl: Het lijkt dat een Apache module - mod_filter of mod_deflate - is niet actief.

en: It seems to be handled by Cloudflare.
nl: Het lijkt in behandeling door Cloudflare.

en: It strategically places relevant links within your content.
nl: Het plaatst strategisch relevante links binnen je inhoud.

en: It takes effect only when cache pre-loading because it takes time.
nl: Het treedt alleen in werking bij het vooraf laden van de cache, omdat dit tijd kost.

en: Items marked with this icon perform more intensive database operations.
nl: Items gemarkeerd met dit pictogram voeren intensievere databasebewerkingen uit.

en: JSON error in file %1$s | Error details: %2$s
nl: JSON fout in bestand %1$s | fout details: %2$s

en: JavaScript files
nl: JavaScript bestanden

en: JavaScript options
nl: JavaScript opties

en: Join our newsletter for speed-optimization tips and best practices.
nl: Word lid van onze nieuwsbrief voor tips en best practices voor snelheidsoptimalisatie.

en: Keep EXIF data
nl: EXIF gegevens behouden

en: Keep last %s weeks data
nl: Bewaar laatste %s weken gegevens

en: Keeping last %s revisions
nl: Bijhouden van de laatste %s revisies

en: Keeping last %s weeks data
nl: Bewaar laatste %s weken gegevens

en: Known incompatible files
nl: Bekende incompatibele bestanden

en: Known plugins that use this table name:
nl: Bekende plugins die deze tabel naam gebruiken:

en: Last Minify cache update:
nl: Laatste minify cache update:

en: Last access
nl: Laatste toegang

en: Last preload finished at %s
nl: Laatste preload eindigde om %s

en: Last scheduled optimization was at %s
nl: De laatste geplande optimalisatie was op %s

en: Lazy Loading
nl: Trage voortgang

en: Lazy loading
nl: Lazy-loading

en: Lazy-load
nl: Luie lading

en: Lazy-load images
nl: Lazy-load afbeeldingen

en: Lazy-loading is a technique that defers loading of non-critical resources (images, video) at page load time.
nl: Lazy-loading is een techniek die het laden van niet kritieke gegevensbronnen (afbeeldingen, video) uitstelt tijdens het laden van de pagina.

en: Learn more about AIOS
nl: Lees verder over AIOS

en: Learn more about preloading key requests.
nl: Meer informatie over het vooraf laden van sleutelaanvragen.

en: Length Required
nl: Lengte vereist

en: Less
nl: Minder

en: Let's get started!
nl: Laten we beginnen!

en: License activated!
nl: Licentie geactiveerd!

en: List conditional tags (e.g. %s) that should not be cached (one per line).
nl: Lijst van voorwaardelijke tags (b.v. %s) die niet in de cache mogen worden geplaatst (één per regel).

en: List of browser agent strings which, if detected, will prevent caching
nl: Lijst met browseragent-tekenreeksen die, indien gedetecteerd, caching voorkomen

en: List of browser agents strings or substrings that should not be served cached files (one per line)
nl: Lijst met strings of substrings van browseragenten die niet in de cache mogen worden weergegeven (één per regel)

en: List of cookies that will prevent caching when set.
nl: Lijst met cookies die caching voorkomen wanneer deze is ingesteld.

en: List of excluded files used for IE compatibility.
nl: Lijst met uitgesloten bestanden om IE compatibiliteit te gebruiken.

en: List of external domains that can be fetched and merged:
nl: Lijst van externe domeinen die kunnen worden opgehaald en samengevoegd:

en: List of files that can't or shouldn't be minified or merged.
nl: Lijst met bestanden die niet zouden of kunnen worden minified of samengevoegd.

en: List of processed files
nl: Lijst van behandelde bestanden

en: List paths (e.g. %s) that should be cached (one per line)
nl: Lijst met paden (bijv. %s) die in de cache opgeslagen moeten worden (één per regel)

en: List paths (e.g. %s) that should not be cached (one per line)
nl: Lijstpaden (bijvoorbeeld %s) die niet in de cache mogen worden opgeslagen (één per regel)

en: List query variables that should be ignored while caching (one per line)
nl: Vermeld query variabelen die genegeerd moeten worden tijdens het cachen (één per regel)

en: Load all CSS files asynchronously
nl: Laad alle CSS bestanden asynchroon

en: Load asynchronously
nl: Asynchroon laden

en: Load images and videos only when they enter the viewport.
nl: Afbeeldingen en video's worden alleen geladen wanneer ze in het kijkvenster komen.

en: Load my JS files from the CDN, even when "defer for Pagespeed Insights" is enabled
nl: Laad mijn JS bestanden van de CDN, zelfs als "uitstel voor Pagespeed Insights" is ingeschakeld

en: Load the following CSS files asynchronously
nl: Laad de volgende CSS bestanden asynchroon

en: Loading URLs...
nl: URL's laden ...

en: Loading at top speed
nl: Laden op topsnelheid

en: Loading data...
nl: Gegevens aan het laden...

en: Loading tables list...
nl: Lijst met tabellen laden...

en: Loads a video hosted on vimeo.com
nl: Laad een video van vimeo.com

en: Locked (WebDAV; RFC 4918)
nl: Vergrendeld (WebDAV; RFC 4918)

en: Log events into a log file
nl: Acties vastleggen in logbestand

en: Log events into the PHP error log
nl: Log gebeurtenissen naar het PHP foutenlog

en: Log events to email
nl: Log gebeurtenissen om te e-mailen

en: Log file %s is missing
nl: Logbestand %s ontbreekt

en: Log file does not exist or could not be read
nl: Logbestand bestaat niet of kan niet worden gelezen

en: Logging settings
nl: Logboek instellingen

en: Loop Detected (WebDAV; RFC 5842)
nl: Loop gedetecteerd (WebDAV; RFC 5842)

en: Make sure you backup before you optimize your database
nl: Zorg ervoor dat je een back-up maakt voordat je je database optimaliseert

en: Make your site even %1$s faster with Premium %2$s.
nl: Maak je site zelfs %1$s sneller met Premium %2$s.

en: Make your site fast & efficient
nl: Maak je site snel en efficiënt

en: Make your site run faster by only loading parts of a web-page when it is visible to the user
nl: Laat je site sneller werken door alleen delen van een webpagina te laden wanneer deze zichtbaar is voor de gebruiker

en: Manage a multisite installation?
nl: Een multisite installatie beheren?

en: Manage multiple sites from one location.
nl: Beheer meerdere sites vanaf één locatie.

en: Manage unused images with WP-Optimize Premium.
nl: Beheer ongebruikte afbeeldingen met WP-Optimize Premium.

en: Mark all images as uncompressed
nl: Markeer alle afbeeldingen als niet gecomprimeerd

en: Mark as already compressed
nl: Markeer als al gecomprimeerd

en: Mark as uncompressed
nl: Markeer als niet gecomprimeerd

en: Maximum Compression
nl: Maximale compressie

en: Maximum compression
nl: Maximale compressie

en: May improve performance on HTTP/1.1, but could reduce speed on HTTP/2/3.
nl: Kan de prestaties verbeteren op HTTP/1.1, maar kan de snelheid verminderen op HTTP/2/3.

en: Maybe later
nl: Misschien later

en: Merge fonts from Google Fonts into one request
nl: Voeg lettertypen van Google Fonts samen in één aanvraag

en: Merge inline extra css and javascript
nl: Voeg inline extra CSS en JavaScript samen

en: Merging %1$s files may improve performance on HTTP/1.1, but could reduce speed on HTTP/2/3.<br><b>Note:</b> Your site is currently using %2$s.
nl: Het samenvoegen van %1$s bestanden kan de prestaties verbeteren op HTTP/1.1, maar kan de snelheid verminderen op HTTP/2/3.<br><b>Let op:</b> Je site gebruikt nu %2$s.

en: Meta Key
nl: Meta sleutel

en: Meta Value
nl: Meta waarde

en: Method Failure (Spring Framework)
nl: Falen van methode (Spring framework)

en: Method Not Allowed
nl: Methode niet toestaan

en: Minify cache
nl: Verklein cache

en: Minify cache information
nl: Minify cache informatie

en: Minify cache purged
nl: Minify de cache die is gewist

en: Minify cache size:
nl: Verklein de cache omvang:

en: Minify code
nl: Code minimaliseren

en: Minify is disabled.
nl: Verkleinen is uitgeschakeld.

en: Minify not enabled
nl: Verkleinen niet ingeschakeld

en: Minify size
nl: Grootte verkleinen

en: Minify static assets
nl: Statische assets minimaliseren

en: Minify video preview
nl: Minify voorbeeld video

en: Minify: Creating tasks for preload site urls.
nl: Verkleinen: taken maken voor url's voor het vooraf laden van site url's.

en: Minify: Tasks for preload site urls created.
nl: Verkleinen: taken voor het vooraf laden van site URL's die zijn gemaakt.

en: Miscellaneous
nl: Diversen

en: Misdirected Request
nl: Verkeerd aangegeven aanvraag

en: Monthly
nl: Maandelijks

en: Months
nl: Maanden

en: More
nl: Meer

en: More caching options
nl: Meer caching opties

en: More choice and flexibility
nl: Meer keuze en flexibiliteit

en: More information about the Google Analytics feature here
nl: Meer informatie over de functie Google Analytics vind je hier

en: More information has been logged in the browser console.
nl: Er is meer informatie gelogd in de browser console.

en: More options
nl: Meer opties

en: More plugins
nl: Meer plugins

en: More quality plugins
nl: Meer kwaliteit plugins

en: Moved Permanently
nl: Permanent verplaatst

en: Multi language & currency support
nl: Ondersteuning voor meerdere talen & valuta

en: Multi-Status (WebDAV; RFC 4918)
nl: Multi-status (WebDAV; RFC 4918)

en: Multilingual and multi-currency compatible
nl: Meertalig en compatibel met meerdere valuta

en: Multiple Choices
nl: Meerdere keuzes

en: Multisite optimization
nl: Multisite optimalisatie

en: Multisite support
nl: Ondersteuning op meerdere locaties

en: N/A
nl: N/B

en: Name
nl: Naam

en: Network Authentication Required (RFC 6585)
nl: Netwerkverificatie vereist (RFC 6585)

en: Network Connect Timeout Error
nl: Fout bij time-out netwerkverbinding

en: Never
nl: Nooit

en: Never.
nl: Nooit.

en: New feature: WP-Optimize Premium can now optimize all sites within a multisite install, not just the main one.
nl: Nieuwe functie: WP-Optimize Premium kan nu alle sites binnen een installatie op meerdere locaties optimaliseren, niet alleen de hoofdinstallatie.

en: News
nl: Nieuws

en: Newsletter
nl: Nieuwsbrief

en: Next schedule:
nl: Volgende Planning:

en: Next scheduled date
nl: Volgende geplande datum

en: Next scheduled run
nl: Volgende geplande run

en: Nginx - Client Closed Request
nl: Nginx - Client gesloten aanvraag

en: Nginx - HTTP Request Sent to HTTPS Port
nl: Nginx - HTTP aanvraag verzonden naar HTTPS poort

en: Nginx - No Response
nl: Nginx - geen reacties

en: Nginx - Request header too large
nl: Nginx - aanvraag header te groot

en: Nginx - SSL Certificate Error
nl: Nginx - fout SSL certificaat

en: Nginx - SSL Certificate Required
nl: Nginx - SSL certificaat vereist

en: No
nl: Nee

en: No 404 logs found.
nl: Geen 404 logs gevonden.

en: No Akismet comment meta rows in your database
nl: Geen meta rijen met Akismet reacties in je database

en: No Content
nl: Geen inhoud

en: No URLs with many 404 requests found
nl: Geen URL's met veel 404 aanvragen gevonden

en: No WebP conversion tools are available on your web-server.
nl: Er zijn geen WebP conversie gereedschappen beschikbaar op je webserver.

en: No auto draft posts found
nl: Geen automatische bericht concepten gevonden

en: No automatic backup was detected.
nl: Geen automatische back-up gevonden.

en: No corrupted tables found
nl: Geen beschadigde tabellen gevonden

en: No file was found
nl: Er is geen bestand gevonden

en: No log files found
nl: Geen logbestanden gevonden

en: No minified files are present
nl: Er zijn geen verkleinde bestanden aanwezig

en: No optimization was indicated.
nl: Er werd geen optimalisatie aangegeven.

en: No orphaned attachments found
nl: Geen verweesde bijlagen gevonden

en: No orphaned comment metadata in your database
nl: Geen verweesde reactie metagegevens in je database

en: No orphaned post metadata in your database
nl: Geen verweesde bericht metagegevens in je database

en: No orphaned relationship data in your database
nl: Er zijn geen ontkoppelde relatiegegevens in je database

en: No orphaned user metadata in your database
nl: Geen verweesde gebruikersgegevens in je database

en: No performance issues found
nl: Geen prestatieproblemen gevonden

en: No pingbacks found
nl: Geen pingbacks gevonden

en: No post revisions found
nl: Geen bericht revisies gevonden

en: No scheduled optimization
nl: Geen geplande optimalisatie

en: No site-wide transient options found
nl: Geen tijdelijke opties voor de hele site gevonden

en: No spam comments found
nl: Geen spam reacties gevonden

en: No spam or trashed comments found
nl: Geen spam of weggegooide reacties gevonden

en: No such command found
nl: Geen opdracht gevonden

en: No such optimization
nl: Geen optimalisatie

en: No tech skills needed
nl: Geen technische vaardigheden nodig

en: No trackbacks found
nl: Geen trackbacks gevonden

en: No transient options found
nl: Geen transiënte opties gevonden

en: No trashed comments found
nl: Geen prullenbak reacties gevonden

en: No trashed posts found
nl: Geen berichten in prullenbak gevonden

en: No tweak provided
nl: Geen aanpassing voorzien

en: No unapproved comments found
nl: Geen geweigerde reacties gevonden

en: No uncompressed images were found.
nl: Er zijn geen ongecomprimeerde afbeeldingen gevonden.

en: No working WebP converter was found on the server.
nl: Er is geen werkende Webp converter gevonden op de server.

en: No.
nl: Nr.

en: Non-Authoritative Information (since HTTP/1.1)
nl: Niet gezaghebbende informatie (sinds HTTP/1.1)

en: Not Acceptable
nl: Niet acceptabel

en: Not Extended (RFC 2774)
nl: Niet uitgebreid (RFC 2774)

en: Not Found
nl: Niet gevonden

en: Not Implemented
nl: Niet geïmplementeerd

en: Not Modified
nl: Niet gewijzigd

en: Not available
nl: Niet beschikbaar

en: Not found or not readable
nl: Niet gevonden of niet leesbaar

en: Not found requests
nl: Niet gevonden aanvragen

en: Not keeping any revisions
nl: Geen revisies bewaren

en: Not keeping recent data
nl: Geen recente gegevens bewaren

en: Not sure how to use the Minify feature?
nl: Niet zeker hoe de Minify optie te gebruiken?

en: Not sure how to use the cache feature?
nl: Niet zeker hoe de cache optie te gebruiken?

en: Not sure how to use the image compression feature?
nl: Niet zeker hoe de afbeelding compressie optie te gebruiken?

en: Not sure what to choose?
nl: Weet je niet zeker wat je moet kiezen?

en: Note that enabling this feature may extend the time it takes to save a post due to background preloading.
nl: Let op: als je deze functie inschakelt, kan het opslaan van een bericht langer duren door vooraf laden op de achtergrond.

en: Note that inline CSS won't work if this is active
nl: Merk op dat inline CSS niet werkt als dit actief is

en: Note:
nl: Opmerking:

en: Note: Image optimization feature is offered via %s free API
nl: Let op: afbeelding optimalisatie functie wordt aangeboden via %s gratis API

en: Note: Local WebP conversion tools are not allowed on your server.
nl: Opmerking: lokale WebP conversie gereedschappen zijn niet toegestaan op je server.

en: Note: Some servers do not support HTTP push or headers.
nl: Opmerking: sommige servers ondersteunen geen HTTP push of headers.

en: Note: This image is already compressed by another plugin
nl: Opmerking:deze afbeelding is al gecomprimeerd door een andere plugin

en: Note: Your site is currently using %s.
nl: Let op: je site gebruikt nu %s.

en: Nothing to show
nl: Niets te tonen

en: Number of files:
nl: Aantal bestanden:

en: Number of files: %s
nl: Aantal files: %s

en: Ok, you deserve it
nl: Ok, je verdient het

en: Once the issue is addressed, try again.
nl: Probeer het opnieuw als het probleem is opgelost.

en: Only Network Administrator can activate the WP-Optimize plugin.
nl: Alleen netwerkbeheerder kan de WP-Optimize plugin activeren.

en: Only clean orphaned relationship data if you are sure of what you are doing, and after taking a backup with UpdraftPlus plugin
nl: Schoon verweesde relatiegegevens alleen op als je zeker weet wat je doet en nadat je een back-up hebt gemaakt met de UpdraftPlus plugin

en: Only clean post metadata if you are sure of what you are doing, and after taking a backup with UpdraftPlus plugin
nl: Maak alleen metadata van berichten schoon als je zeker weet wat je doet en nadat je een back-up hebt gemaakt met de UpdraftPlus plugin

en: Only delete a table if you are sure of what you are doing, and after taking a backup.
nl: Verwijder een tabel alleen als je zeker weet wat je doet en nadat je een back-up hebt gemaakt.

en: Only the original image will be restored.
nl: Alleen de originele afbeelding wordt hersteld.

en: Open the video in a new window
nl: Video openen in een nieuw venster

en: Optimization
nl: Optimalisatie

en: Optimization Preview
nl: Optimalisatie voorbeeld

en: Optimization complete
nl: Optimalisatie afgerond

en: Optimization preview
nl: Optimalisatievoorbeeld

en: Optimization results:
nl: Optimalisatieresultaten:

en: Optimizations
nl: Optimalisaties

en: Optimize
nl: Optimaliseren

en: Optimize <head> with Capo.js rules
nl: Optimaliseer <head> met Capo.js regels

en: Optimize InnoDB tables anyway.
nl: Optimaliseer toch InnoDB tabellen.

en: Optimize all
nl: Optimaliseer alle

en: Optimize any site (or combination of sites) on the multisite network.
nl: Optimaliseer elke site (of combinatie van sites) op het multisite netwerk.

en: Optimize any site (or combination of sites) on your WordPress Multisite or network
nl: Optimaliseer elke site (of combinatie van sites) op je WordPress Multisite of netwerk

en: Optimize database tables
nl: Optimaliseer database tabellen

en: Optimize from the WP-CLI, cache multilingual and multicurrency websites, get premium support and %s.
nl: Optimaliseer vanuit de WP CLI, cache meertalige sites en sites met meerdere valuta's, verkrijg premium ondersteuning en %s.

en: Optimize from the WP-CLI, cache multilingual and multicurrency websites, get premium support and more.
nl: Optimaliseer vanuit de WP-CLI, cache meertalige sites en sites met meerdere valuta's, verkrijg premium ondersteuning en meer.

en: Optimize individual tables
nl: Individuele tabellen optimaliseren

en: Optimize selected
nl: Geselecteerd optimaliseren

en: Optimized all the tables found in the database.
nl: Optimaliseerde alle tabellen die in de database werden gevonden.

en: Optimized table:
nl: Geoptimaliseerde tabel:

en: Optimizing table:
nl: Optimaliseren tabel:

en: Options
nl: Opties

en: Options can only be saved by network admin
nl: Opties kunnen alleen worden opgeslagen door netwerkbeheerder

en: Options updated successfully
nl: Opties succesvol geüpdatet

en: Or, if you did not like it,
nl: Of, als je het niet leuk vond,

en: Original
nl: Origineel

en: Other options
nl: Andere opties

en: Other tables will be optimized (%s).
nl: Andere tabellen worden geoptimaliseerd (%s).

en: Our other plugins
nl: Onze andere plugins

en: Our range of plugins have over 7,500,000 downloads and thousands of loyal customers.
nl: Onze plugins hebben meer dan 7.500.000 downloads en duizenden trouwe klanten.

en: Output is too small (less than %d bytes) to be worth caching
nl: Uitvoer is te klein (minder dan %d bytes) en niet waard om gecached te worden

en: Over %s in a single hour
nl: Meer dan %s in één uur

en: Page Expired (Laravel Framework)
nl: Pagina verlopen (Laravel Framework)

en: Page cache
nl: Pagina cache

en: Page cache is disabled.
nl: Pagina cache uitgeschakeld.

en: Page cache purged successfully
nl: Pagina cache succesvol verwijderd

en: Page cache settings updated successfully.
nl: Pagina cache instellingen zijn geüpdatet.

en: Page caching
nl: Pagina caching

en: Page caching issue.
nl: Probleem met het cachen van pagina's.

en: Page caching was disabled, but with some warnings:
nl: Pagina caching was uitgeschakeld maar met waarschuwingen:

en: Page caching was enabled, but with some warnings:
nl: Pagina caching was met waarschuwingen ingeschakeld:

en: Partial Content
nl: Gedeeltelijke inhoud

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Payload Too Large
nl: Payload te groot

en: Payment Required
nl: Betaling vereist

en: Pending tasks cleared successfully
nl: In afwachting van taken met succes gewist

en: Pending tasks could not be cleared
nl: Taken in behandeling kunnen niet worden gewist

en: Perfect for site owners who want GDPR-compliant stats without the bloat.
nl: Perfect voor site eigenaren die AVG/GDPR conforme statistieken willen zonder de rompslomp.

en: Perform optimizations on single tables
nl: Optimalisaties uitvoeren op afzonderlijke tabellen

en: Perform optimizations while your visitors sleep
nl: Optimalisaties uitvoeren terwijl je bezoekers slapen

en: Performance
nl: Prestatie

en: Performance Overview
nl: Prestatie overzicht

en: Performance Settings
nl: Prestatie instellingen

en: Permanent Redirect
nl: Permanente omleiding

en: Please check file and directory permissions on the file paths up to this point, and your PHP error log.
nl: Controleer de bestands- en folder rechten op de bestandspaden tot dit punt, en je PHP fouten log.

en: Please check the browser console for any eventual JavaScript errors caused by deferring the scripts.
nl: Controleer de browser console op eventuele JavaScript fouten die worden veroorzaakt door het uitstellen van de scripts.

en: Please check your file permissions.
nl: Controleer je bestandsrechten.

en: Please check your folder's permissions
nl: Controleer de rechten van je map

en: Please choose a valid WP-Optimize export file.
nl: Selecteer een geldig WP-Optimize exportbestand.

en: Please contact your hosting provider.
nl: Neem contact op met je hostingprovider.

en: Please contact your website administrator to resolve this.
nl: Neem contact op met de beheerder van je site om dit op te lossen.

en: Please disable the feature "Gzip compression" in Far Future Expiration to prevent conflicts.
nl: Schakel de functie "Gzip compressie" in Far Future Expiration uit om conflicten te voorkomen.

en: Please disable the feature "Gzip compression" in PageSpeed Ninja to prevent conflicts.
nl: Schakel de functie "Gzip ompressie" in PageSpeed Ninja uit om conflicten te voorkomen.

en: Please enter your TeamUpdraft credentials to start using Premium features.
nl: Voer je TeamUpdraft referenties in om Premium functies te gaan gebruiken.

en: Please navigate, via FTP, to the folder - %s
nl: Navigeer via FTP naar de map - %s

en: Please note that WordPress health information, including details about installed plugins and installation data, is only available from version 5.2 onwards.
nl: Let op dat de gezondheidsinformatie van WordPress, inclusief details over geïnstalleerde plugins en installatiegegevens, pas beschikbaar is vanaf versie 5.2.

en: Please note that it may not work every time, due to cache rate limiting by your host.
nl: Houd er rekening mee dat het misschien niet altijd werkt, vanwege de cache snelheid beperking door je host.

en: Please review these actions that are about to run
nl: Beoordeel deze acties die binnenkort worden uitgevoerd

en: Please see the logs for more information, or try again later.
nl: Bekijk de logs voor meer informatie of probeer het later nog eens.

en: Please see the logs for more information, you may try again later.
nl: Bekijk de logs voor meer informatie, je kunt het later nog eens proberen.

en: Please select the images you want compressed from the "Uncompressed images" panel first
nl: Selecteer eerst de afbeeldingen die je wil comprimeren in het"Niet-gecomprimeerde afbeeldingen" paneel

en: Please select the images you want to mark as already compressed from the "Uncompressed images" panel first
nl: Selecteer eerst de afbeeldingen die je wilt markeren als reeds gecomprimeerd in het"Niet-gecomprimeerde afbeeldingen" paneel

en: Please temporarily disable authentication for the following URL: %s and retry.
nl: Schakel de authenticatie tijdelijk uit voor de volgende URL: %s en probeer het opnieuw.

en: Please temporarily restore the file under URL: %s, or just create an empty file and try again.
nl: Zet het bestand tijdelijk terug onder URL: %s, of maak een leeg bestand en probeer het opnieuw.

en: Please try again later.
nl: Probeer later opnieuw.

en: Please try later.
nl: Probeer het later nog eens.

en: Please try to add following lines manually:
nl: Probeer de volgende regels handmatig toe te voegen:

en: Please try to disable and then re-enable the WP-Optimize cache manually.
nl: Probeer handmatig de WP-Optimize cache uit en in te schakelen.

en: Please try to remove following lines manually:
nl: Probeer de volgende regels handmatig te verwijderen:

en: Please update UpdraftPlus to the latest version.
nl: Update UpdraftPlus naar de nieuwste versie.

en: Please upload a valid settings file.
nl: Upload een geldig instellingenbestand.

en: Please use positive integers.
nl: Gebruik positieve integers.

en: Please use valid values.
nl: Gebruik geldige waardes.

en: Please wait a moment...
nl: Wacht even...

en: Please wait while the request is being processed
nl: Even geduld terwijl je aanvraag wordt verwerkt

en: Please wait: compressing the selected image.
nl: Even geduld: geselecteerde afbeelding aan het comprimeren.

en: Please wait: updating information about the selected image.
nl: Even geduld: informatie over de geselecteerde afbeelding updaten.

en: Please, select settings file.
nl: Selecteer het instellingenbestand.

en: Plugin settings
nl: Plugin instellingen

en: Possible causes include that Apache (your webserver) is not configured to allow .htaccess files to take effect, or one of Apache modules - mod_filter or mod_deflate - is not active, or the webserver is configured to disallow Gzip compression.
nl: Mogelijke oorzaak is dat Apache (je webserver) niet toestaat om het .htaccess bestand te gebruiken of een Apache module - mod_filter of mod_deflate is niet actief of de webserver is zo geconfigureerd om geen Gzip compressie toe te staan.

en: Post
nl: Bericht

en: Post ID
nl: Bericht ID

en: Precondition Failed
nl: Voorwaarde mislukt

en: Precondition Required (RFC 6585)
nl: Voorwaarde vereist (RFC 6585)

en: Preconnect
nl: Vooraf verbinden

en: Preconnect Headers
nl: Vooraf verbinden headers

en: Preconnect Headers: This will add link headers to your HTTP response to instruct the browser to preconnect to other domains (e.g.: fonts, images, videos, etc)
nl: Preconnect Headers: Hiermee worden link headers aan je HTTP reactie toegevoegd om de browser te instrueren om vooraf verbinding te maken met andere domeinen (bijvoorbeeld: lettertypen, afbeeldingen, video's, enz.)

en: Preload
nl: Vooraf laden

en: Preload Headers: Use this for preloading specific, high priority resources that exist across all of your pages.
nl: Voorladen headers: Gebruik dit voor het voorladen van gegevensbronnen met hoge prioriteit die bestaan op alle pagina's.

en: Preload JavaScript files
nl: Vooraf laden van JavaScript bestanden

en: Preload assets such as web fonts and icon fonts, as recommended by Google PageSpeed Insights
nl: Laad middelen zoals weblettertypen en pictogram lettertypen vooraf, zoals aanbevolen door Google PageSpeed Insights

en: Preload critical assets to improve loading speed.
nl: Laad kritieke activa vooraf om de laadsnelheid te verbeteren.

en: Preload key requests
nl: Laad sleutelaanvragen vooraf

en: Preload key requests / assets
nl: Laad belangrijke aanvragen/assets vooraf

en: Preload key requests is a premium feature.
nl: Het vooraf laden van sleutelaanvragen is een premium functie.

en: Preload now
nl: Nu vooraf laden

en: Preloading URLs into cache...
nl: URL's vooraf in cache laden ...

en: Preloading is currently running in another process.
nl: Preloading wordt momenteel uitgevoerd in een ander proces.

en: Preloading posts found in sitemap:
nl: Vooraf geladen berichten gevonden in de sitemap:

en: Preloads JavaScript files in parallel with other resources ahead of time, ensuring they are ready for faster execution without impacting the overall page load time
nl: Vooraf laden van JavaScript bestanden parallel met andere gegevensbronnen, zodat ze klaar zijn voor snellere uitvoering zonder de algehele laadtijd van de pagina te beïnvloeden

en: Premium / Plugin family
nl: Premium/plugin familie

en: Premium Upgrade
nl: Premium upgrade

en: Premium feature ⚡
nl: Premium functie ⚡

en: Premium is %1$s compatible with WordPress multisite, WooCommerce and other add-ons %2$s, including multilingual and multi-currency WordPress plugins.
nl: Premium is %1$s compatibel met WordPress multisite, WooCommerce en andere add-ons %2$s, waaronder meertalige en multi-valuta WordPress plugins.

en: Premium support
nl: Premium ondersteuning

en: Premium support and  more
nl: Premium ondersteuning en meer

en: Preserve EXIF data
nl: EXIF gegevens behouden

en: Press this to see if any changes were made to your Gzip configuration
nl: Klik hier om te kijken of er iets veranderd is in je Gzip instellingen

en: Preview found items
nl: Een voorbeeld van gevonden items weergeven

en: Preview, select and remove data and records available for optimization from the database
nl: Bekijk, selecteer en verwijder gegevens en records die beschikbaar zijn voor optimalisatie uit de database

en: Prioritize maximum compression
nl: Geef prioriteit aan maximale compressie

en: Prioritize retention of detail
nl: Geef prioriteit aan het behoud van details

en: Privacy Policy.
nl: Privacybeleid.

en: Probably minify preload is running already.
nl: Waarschijnlijk is verkleinen vooraf laden al actief.

en: Probably page cache preload is running already.
nl: Waarschijnlijk is vooraf laden voor pagina cache al gestart.

en: Process CSS files
nl: Verwerk CSS bestanden

en: Process HTML (works only when cache pre-loading)
nl: HTML verwerken (werkt alleen wanneer de cache vooraf wordt geladen)

en: Process JavaScript files
nl: Verwerk JavaScript bestanden

en: Processing (WebDAV; RFC 2518)
nl: Verwerken (WebDAV; RFC 2518)

en: Processing response
nl: Reactie verwerken

en: Proxy Authentication Required
nl: Proxy authenticatie vereist

en: Purge Cloudflare cached pages when the WP-Optimize cache is purged
nl: Cloudflare cachepagina's opschonen wanneer de WP-Optimize cache wordt opgeschoond

en: Purge cache
nl: Opschonen cache

en: Purge cache for all pages
nl: Cachegeheugen opschonen voor alle pagina's

en: Purge cache for this page
nl: Cachegeheugen opschonen voor deze pagina

en: Purge minify cache
nl: Opschonen verkleinen cache

en: Purge the cache
nl: De cache opschonen

en: Purge the minified files
nl: Opschonen van de verkleinde bestanden

en: Quality add-ons for WooCommerce.
nl: Kwalitatieve add-ons voor WooCommerce.

en: Quick setup
nl: Snelle setup

en: Range Not Satisfiable
nl: Bereik niet bevredigbaar

en: Ranking high
nl: Hoog scoren

en: Read more about custom image sizes here.
nl: Lees hier meer over aangepaste afbeeldingsformaten.

en: Read more about what this does in our FAQs.
nl: Lees wat dit doet in onze FAQ's.

en: Read more.
nl: Lees verder.

en: Read our FAQ here
nl: Lees hier de FAQ

en: Read our article "Lossy vs Lossless image compression"
nl: Lees ons artikel"Lossy vs Lossless afbeeldingcompressie"

en: Read the documentation
nl: Lees de documentatie

en: Read this page for a guide to possible causes and how to fix it.
nl: Lees deze pagina voor een gids voor mogelijke oorzaken en hoe je deze kan oplossen.

en: Recommended for your setup
nl: Aanbevolen voor je setup

en: Recommended if the CSS files are small enough.
nl: Aanbevolen als de CSS bestanden klein genoeg zijn.

en: Recommended if you have SSL
nl: Aanbevolen als je SSL hebt

en: Records
nl: Rijen

en: Redirection is disabled
nl: Omleiden is uitgeschakeld

en: Redirection is enabled
nl: Omleiden is ingeschakeld

en: Redirection is not available
nl: Omleiden is niet beschikbaar

en: Reduce image sizes for quicker page loads.
nl: Verklein afbeeldingen om pagina's sneller te laden.

en: Reduce the performance impact caused by analytics scripts.
nl: Verminder de prestatie-impact veroorzaakt door analytics scripts.

en: Referrer
nl: Verwijzer

en: Refresh
nl: Vernieuw

en: Refresh Data
nl: Gegevens verversen

en: Refresh data
nl: Gegevens verversen

en: Refresh image list
nl: Lijst afbeeldingen verversen

en: Refresh the page to see the list
nl: Vernieuw de pagina om de lijst te zien

en: Refreshing the page to reflect changes...
nl: De pagina vernieuwen om wijzigingen weer te geven...

en: Refreshing...
nl: Verfrissend...

en: Registered image sizes
nl: Geregistreerde afbeeldingformaten

en: Remember to save your settings so that your changes take effect.
nl: Vergeet niet om je instellingen op te slaan zodat je wijzigingen van kracht worden.

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Remove all transient options (not only expired)
nl: Alle transients verwijderen (niet allen verlopen)

en: Remove auto-draft posts
nl: Auto-concept berichten verwijderen

en: Remove default WordPress and TinyMCE icons
nl: Standaard WordPress en TinyMCA pictogrammen verwijderen

en: Remove expired transient options
nl: Verlopen tijdelijke opties verwijderen

en: Remove images that have been orphaned or are no longer in use
nl: Verwijder afbeeldingen die verweesd zijn of niet langer in gebruik zijn

en: Remove meta information from page header
nl: Meta informatie van pagina header verwijderen

en: Remove orphaned attachments
nl: Verweesde bijlagen verwijderen

en: Remove orphaned post meta
nl: Verwijder ontkoppelde bericht metadata

en: Remove orphaned relationship data
nl: Verweesde relatiegegevens verwijderen

en: Remove orphaned user meta
nl: Verweesde gebruiker meta verwijderen

en: Remove pingbacks
nl: Verwijder pingbacks

en: Remove posts metadata
nl: Verwijderd berichten metadata

en: Remove resource hints, generator tag, shortlinks, manifest link, etc.
nl: Gegevensbronnen zoals hints, generator tag, shortlinks, manifest link enz. verwijderen.

en: Remove selected sizes
nl: Gekozen omvangen verwijderen

en: Remove spam and trashed comments
nl: Spam en prullenbak verwijderen

en: Remove spam and trashed comments which are older than %d weeks
nl: Verwijder spam en weggegooide reacties die ouder zijn dan %d weken

en: Remove the table
nl: Tabel verwijderen

en: Remove trackbacks
nl: Verwijder trackbacks

en: Remove trashed posts
nl: Prullenbak leegmaken

en: Remove unapproved comments
nl: Verwijder wachtende reacties

en: Remove unapproved comments which are older than %d weeks
nl: Verwijder wachtende reacties die ouder zijn dan %d weken

en: Remove unnecessary data to keep your site fast.
nl: Verwijder onnodige gegevens om je site snel te houden.

en: Remove unused images
nl: Verwijder ongebruikte afbeeldingen

en: Remove unused tags
nl: Verwijder ongebruikte tags

en: Remove unwanted images
nl: Ongewenste afbeeldingen verwijderen

en: Remove unwanted images for better site performance.
nl: Verwijder ongewenste afbeeldingen voor betere siteprestaties.

en: Removes unused tags
nl: Verwijdert ongebruikte tags

en: Repair
nl: Herstellen

en: Repair corrupted tables here.
nl: Repareer verminkte tabellen hier.

en: Repair database tables
nl: Database tabellen herstellen

en: Repairing %s table was unsuccessful | Repairing %s tables were unsuccessful
nl[0]: Herstellen %s tabel niet gelukt
nl[1]: Herstellen %s tabellen niet gelukt

en: Replace YouTube iframe with thumbnail image
nl: Vervang YouTube iframe door thumbnail afbeelding

en: Report generation time
nl: Tijd om rapporten te maken

en: Request Header Fields Too Large (RFC 6585)
nl: Aanvraag header velden te groot (RFC 6585)

en: Request Header Fields Too Large (Shopify)
nl: Aanvraag header velden te groot (Shopify)

en: Request Timeout
nl: Time-out aanvraag

en: Required WebP shell functions are not available on the server.
nl: De vereiste WebP shell functies zijn niet beschikbaar op de server.

en: Requires a page refresh after saving the settings.
nl: Vereist een paginavernieuwing na het opslaan van de instellingen.

en: Reset Content
nl: Inhoud resetten

en: Reset WebP serving method
nl: Reset WebP serveer methode

en: Reset the minified files
nl: Herstel de minified bestanden

en: Restore
nl: Herstellen

en: Restore all compressed images
nl: Herstel alle gecomprimeerde afbeeldingen

en: Restore original
nl: Origineel terugzetten

en: Restore original image
nl: Originele afbeelding terugzetten

en: Review
nl: Beoordeling

en: Run all selected optimizations
nl: Alle geselecteerde optimalisaties uitvoeren

en: Run an optimization every
nl: Voer elke keer een optimalisatie uit

en: Run now
nl: Nu uitvoeren

en: Run optimization
nl: Optimalisatie uitvoeren

en: Run optimizations
nl: Optimalisaties uitvoeren

en: Run the query analysis for all executed queries in this site
nl: Voer de query analyse uit voor alle uitgevoerde query's in deze site

en: SSL options
nl: SSL opties

en: Same as cache lifespan
nl: Hetzelfde als cache levensduur

en: Same as cache lifespan: %s
nl: Hetzelfde als de levensduur van de cache: %s

en: Same as home URL
nl: Zelfde als home URL

en: Save 20% with code blackfridaysale2025
nl: Bespaar 20% met code blackfridaysale2025

en: Save and continue
nl: Opslaan en doorgaan

en: Save changes
nl: Sla wijzigingen op

en: Save settings
nl: Instellingen opslaan

en: Save the changes
nl: De veranderingen opslaan

en: Save time and boost SEO!
nl: Opslaan en SEO verbeteren!

en: Save time and boost SEO.
nl: Bespaar tijd en SEO verbeteren.

en: Save time and money.
nl: Bespaar tijd en geld.

en: Save time managing multiple sites from the WP command line
nl: Bespaar tijd bij het beheren van meerdere sites vanaf de WP-opdrachtregel

en: Saved options
nl: Opties opgeslagen

en: Saving optimized image
nl: Geoptimaliseerde afbeelding opslaan

en: Saving...
nl: Aan het opslaan...

en: Schedule Cleaning
nl: Schoonmaak plannen

en: Schedule Optimization
nl: Optimalisatie plannen

en: Schedule optimizations for set times e.g. overnight when server resources are high.
nl: Plan optimalisaties voor vaste tijden, bijvoorbeeld 's nachts wanneer de serverbronnen hoog zijn.

en: Schedule preloader
nl: Preloader plannen

en: Scheduled Optimization
nl: Geplande optimalisatie

en: Scheduled clean-up
nl: Geplande schoonmaak

en: Scheduled clean-up settings
nl: Geplande opschoon instellingen

en: Scheduled cleaning is currently disabled.
nl: Geplande schoonmaak is nu uitgeschakeld.

en: Scheduled cleaning is enabled.
nl: Geplande schoonmaak is ingeschakeld.

en: Scheduled optimization is currently disabled.
nl: Geplande optimalisatie is nu uitgeschakeld.

en: Search for table
nl: Tabel zoeken

en: Search tables
nl: Tabellen zoeken

en: Secure your site
nl: Beveilig je site

en: See Other (since HTTP/1.1)
nl: Zie andere (sinds HTTP/1.1)

en: Select all
nl: Selecteer alles

en: Select destination
nl: Selecteer bestemming

en: Select none
nl: Selecteer niets

en: Select schedule
nl: Schema selecteren

en: Select schedule type
nl: Selecteer type schema

en: Select schedule type (default is Weekly)
nl: Selecteer planningstype (Standaard is wekelijks)

en: Select site
nl: Selecteer site

en: Send log messages to three additional locations: Slack, Syslog and Simple History
nl: Stuur logberichten naar drie extra locaties: Slack, Syslog en Simple History

en: Serve Google Analytics (GA) scripts locally by selecting Gtag.js or choose a lightweight alternative to GA by selecting Minimal Analytics.
nl: Serveer Google Analytics (GA) scripts lokaal door Gtag.js te selecteren of kies een lichtgewicht alternatief voor GA door Minimal Analytics te selecteren.

en: Serve cached pages to logged in users
nl: Serveer gecachte pagina's aan ingelogde gebruikers

en: Serve modern WebP images for smaller downloads.
nl: Serveer moderne WebP afbeeldingen voor kleinere downloads.

en: Service Unavailable
nl: Dienst niet beschikbaar

en: Service is provided by %s
nl: Dienst wordt geleverd door %s

en: Service provider
nl: Dienst verlener

en: Serving visitors & customers better
nl: Bezoekers & klanten beter van dienst zijn

en: Set, forget and AIOS will do the hard work for you.
nl: Instellen, vergeten en AIOS doet het zware werk voor je.

en: Setting things up in the background...
nl: Instelling op de achtergrond...

en: Settings
nl: Instellingen

en: Settings updated.
nl: Instellingen geüpdatet.

en: Show
nl: Toon

en: Show advanced options
nl: Geavanceerde opties tonen

en: Show avatars.
nl: Toon avatars

en: Show compression meta-box on an image's dashboard media page.
nl: Compressie-metabox weergeven op de dashboardmediapagina van een afbeelding.

en: Show information
nl: Toon informatie

en: Shrink CSS, JavaScript, and HTML for better performance.
nl: CSS, JavaScript en HTML verkleinen voor betere prestaties.

en: Shrink HTML, CSS and JavaScript files for quicker loads.
nl: Verklein HTML , CSS en JavaScript bestanden om ze sneller te laden.

en: Sign up
nl: Inschrijven

en: Simplifies backups and restoration.
nl: Vereenvoudigt back-ups en terugzetting.

en: Since the last reset of compression statistics on this multisite, a total of %d image(s) were compressed across the network.
nl: Sinds de laatste reset van compressie statistieken op deze multisite zijn in totaal %d afbeelding(en) gecomprimeerd over het netwerk.

en: Since your compression statistics were last reset, a total of %d image(s) were compressed on this site.
nl: Sinds je compressie statistieken voor het laatst zijn gereset, zijn er in totaal %d afbeelding(en) gecomprimeerd op deze site.

en: Site is frozen
nl: Site is bevroren

en: Site is overloaded
nl: Site is overbelast

en: Size name
nl: Grootte naam

en: Size savings
nl: Omvang besparing

en: Skip image CSS classes
nl: Afbeelding CSS klassen overslaan

en: Skip image classes
nl: Afbeeldingsklassen overslaan

en: Slow queries
nl: Trage queries

en: Smush options could not be updated
nl: Smush opties konden niet geüpdatet worden

en: Some data is missing in the log file %s
nl: Sommige gegevens ontbreken in het logbestand %s

en: Some files known for causing issues when combined / minified are excluded by default.
nl: Sommige bestanden waarvan bekend is dat ze problemen veroorzaken wanneer ze worden gecombineerd / verkleind, worden standaard uitgesloten.

en: Some themes and plugins need render blocking scripts to work.
nl: Sommige thema's en plugins hebben blokkerende scripts nodig om te werken.

en: Something went wrong; please try again.
nl: Er is iets fout gegaan, probeer het opnieuw.

en: Sophisticated scheduling
nl: Geavanceerde planning

en: Speed up and optimize your WordPress site with ease, trusted by over 1 million sites.
nl: Versnel en optimaliseer je WordPress site met gemak, vertrouwd door meer dan 1 miljoen sites.

en: Started preload...
nl: Preload gestart ...

en: Static file headers
nl: Statische bestand headers

en: Stats cleared successfully
nl: Statistieken zijn gewist

en: Stats could not be cleared
nl: Statistieken kunnen niet worden gewist

en: Still on the fence? Secure your WordPress website with AIOS.
nl: Twijfel je nog? Beveilig je WordPress site met AIOS.

en: Store pages for instant loading.
nl: Sla pagina's op om ze direct te laden.

en: Store the most recent log entries in the WordPress database
nl: Bewaar de meest recente log vermeldingen in de WordPress database

en: Strip the "print" related stylesheets
nl: Strip de "print" gerelateerde stylesheets

en: Successful
nl: Succesvol

en: Support
nl: Ondersteuning

en: Support & FAQs
nl: Ondersteuning & FAQ

en: Support / FAQs
nl: Ondersteuning / FAQs

en: Support and feedback
nl: Ondersteuning en feedback

en: Support is available here.
nl: Ondersteuning is hier beschikbaar.

en: Supported by all modern browsers.
nl: Ondersteund door alle moderne browsers.

en: Supports wildcards.
nl: Ondersteunt jokertekens.

en: Switch Proxy
nl: Proxy schakelen

en: Switching Protocols
nl: Schakel protocollen

en: System status
nl: Systeem status

en: System status has been copied to the clipboard
nl: De systeemstatus heeft een kopie gekregen van het klembord

en: Table
nl: Tabel

en: Table Info
nl: Tabel info

en: Table name
nl: Tabel naam

en: Table usage
nl: Tabel gebruik

en: Tables
nl: Tabellen

en: Tables not found.
nl: Tabellen niet gevonden.

en: Tables using the InnoDB engine (%d) will not be optimized.
nl: Tabellen die de InnoDB-engine (%d) gebruiken, worden niet geoptimaliseerd.

en: Tables will be optimized (%s).
nl: Tabellen worden geoptimaliseerd (%s).

en: Take a backup with UpdraftPlus before any actions upon tables (recommended).
nl: Maak een back-up met UpdraftPlus alvorens tabellen te bewerken (aanbevolen).

en: Take a backup with UpdraftPlus before doing this
nl: Maak een back-up met UpdraftPlus voordat je dit doet

en: Take a backup with UpdraftPlus before running scheduled optimizations
nl: Maak een back-up met UpdraftPlus voordat je geplande optimalisaties uitvoert

en: Take backup before optimize
nl: Neem een back-up voordat je optimaliseert

en: Take control of WordPress image sizes with WP-Optimize Premium.
nl: Neem de controle over WordPress-afbeeldingsformaten met WP-Optimize Premium.

en: Take control of clean-ups: Upgrade to Premium for a more powerful and flexible scheduler
nl: Neem de controle over opruimen: upgrade naar Premium voor een krachtigere en flexibelere planner

en: Tasks for preload site urls created.
nl: Taken voor het vooraf laden van site urls gemaakt.

en: Team lead
nl: Teamleider

en: Temporary Redirect (since HTTP/1.1)
nl: Tijdelijk omleiden (sinds HTTP/1.1)

en: Thank you for installing WP-Optimize Premium!
nl: Bedankt voor het installeren van WP-Optimize Premium!

en: Thank you for installing WP-Optimize Premium.
nl: Bedankt voor het installeren van WP Optimize Premium.

en: Thank you for installing WP-Optimize!
nl: Dank je voor het installeren van WP-Optimize!

en: Thank you for installing WP-Optimize.
nl: Bedankt voor het installeren van WP Optimize.

en: Thank you for updating WP-Optimize!
nl: Dank je voor het updaten van WP-Optimize!

en: Thank you so much!
nl: Dank je wel!

en: The %1$s plugin from %2$s.
nl: De %1$s plugin van %2$s.

en: The .htaccess file already contains browser static caching settings, but browser caching is not functioning as expected.
nl: Het.htaccess bestand bevat al instellingen voor browser statische caching, maar browser caching werkt niet zoals verwacht.

en: The JavaScript files will be combined and minified to lower the number and size of requests.
nl: De JavaScript bestanden worden gecombineerd en verkleind om de omvang en het aantal aanvragen te verkleinen.

en: The WPO_CACHE_DONT_PROCESS_THIS_PAGE constant is set.
nl: De constante WPO_CACHE_DONT_PROCESS_THIS_PAGE is ingesteld.

en: The WebP serving method cannot be reset because WebP conversion is currently disabled
nl: De WebP serveer methode kan niet gereset worden omdat WebP conversie nu uitgeschakeld is

en: The WebP serving method has been reset
nl: De WebP serveer methode is gereset

en: The admin bar menu is displayed only if Cache or Minify is enabled.
nl: Het toolbar menu wordt alleen getoond als Cache of Minify is ingeschakeld.

en: The backup file %s could not be deleted.
nl: Het back-up bestand %s kon niet worden verwijderd.

en: The backup file path is not correct.
nl: Het back-up bestand pad is niet correct.

en: The backup was not found; it may have been deleted or was already restored
nl: Back-up niet gevonden; misschien was die verwijderd of al teruggezet

en: The blog ID provided does not match the current blog.
nl: De geleverde blog ID is niet dezelfde als de huidige blog.

en: The cache configuration file could not be saved to the disk; please check the file/folder permissions of %s .
nl: Het configuratie bestand van de cache kon niet worden opgeslagen ,controleer de bestand/map rechten van %s.

en: The command "%s" was not found
nl: Het commando "%s" is niet gevonden

en: The command %s failed
nl: De opdracht %s is mislukt

en: The complete optimization suite with safe defaults and expert help.
nl: De complete optimalisatie suite met veilige standaardinstellingen en deskundige hulp.

en: The constant %s is set to true, so no JavaScript or CSS file will be minified.
nl: De constante %s is ingesteld op true, dus geen JavaScript of CSS bestand wordt verkleind.

en: The current permissions for WP-Optimize Minify are chmod %s.
nl: De huidige rechten voor WP-Optimize Minify zijn chmod %s.

en: The destination could not be written to.
nl: Er kon niet geschreven worden naar de bestemming.

en: The easiest way to connect your WordPress website to an external API.
nl: De eenvoudigste manier om je WordPress site te verbinden met een externe API.

en: The file advanced-cache.php needs to be updated, but the automatic process failed.
nl: Het bestand advanced-cache.php moet worden geüpdatet maar het automatische proces mislukte.

en: The file could not be copied; check your PHP error logs for details
nl: Het bestand kan niet worden gekopieerd; controleer je PHP foutlogs voor details

en: The file was added to the list
nl: Het bestand werd aan de lijst toegevoegd

en: The file was compressed from %1$s to %2$s, saving %3$s percent, using WP-Optimize
nl: Het bestand is gecomprimeerd van %1$s naar %2$s, waardoor %3$s procent is bespaard, met WP-Optimize

en: The file was compressed to %s using WP-Optimize
nl: Het bestand was gecomprimeerd door WP_Optimize naar %s

en: The files in the list will be loaded asynchronously, and will not be minified or merged.
nl: De bestanden in de lijst zullen asynchroon geladen worden, en zullen niet verkleind of samengevoegd worden.

en: The image compression metabox allows you to compress specific images from the media library.
nl: Met de metabox voor het comprimeren van afbeeldingen kun je specifieke afbeeldingen uit de mediabibliotheek comprimeren.

en: The image was restored successfully
nl: De afbeelding is succesvol teruggezet

en: The images were restored successfully
nl: De afbeeldingen zijn succesvol teruggezet

en: The images will be added to a background queue, which will start automatically within the next hour.
nl: De afbeeldingen worden toegevoegd aan een achtergrond wachtrij, die binnen het volgende uur automatisch wordt gestart.

en: The minification cache was deleted.
nl: De minificatiecache is verwijderd.

en: The minify cache was successfully purged.
nl: De verkleiningscache is met succes verwijderd.

en: The new minified files will be regenerated when visiting your website's pages.
nl: De nieuwe minified bestanden worden herzien als je je site pagina's bezoekt.

en: The original images are stored alongside the compressed images, you can visit the edit screen of the individual images in the Media Library to restore them.
nl: De originele afbeeldingen worden bij de gecomprimeerde versie opgeslagen. Om ze te herstellen ga je naar het scherm in de Media Library om een enkele afbeelding te bewerken.

en: The page cache was not purged.
nl: De pagina cache was niet verwijderd.

en: The page cache was successfully purged.
nl: Pagina cache was succesvol verwijderd.

en: The page caching could not be disabled: the WP_CACHE constant could not be removed from wp-config.php and the request to the filesystem to remove or empty advanced-cache.php failed.
nl: De pagina cache kon niet worden uitgeschakeld: de WP_CACHE constante kon niet worden verwijderd uit wp-config.php en de aanvraag om advanced-cache.php te verwijderen of legen is mislukt.

en: The request did not include a notice type.
nl: De aanvraag bevatte geen berichttype.

en: The request to the filesystem failed: unable to create directory %s.
nl: De aanvraag aan het bestandssysteem is mislukt: kan geen folder aanmaken %s.

en: The request to the filesystem to remove or empty advanced-cache.php failed
nl: De aanvraag om advanced-cache.php te verwijderen of legen is mislukt

en: The request to write the file %s failed.
nl: De aanvraag om het bestand %s te schrijven is mislukt.

en: The resulting images are of a slightly lower quality
nl: De afbeeldingen die hieruit voortkomen zijn van iets mindere kwaliteit

en: The scheduled preloading will run automatically in your chosen time period.
nl: Het geplande vooraf laden wordt automatisch uitgevoerd in de door je gekozen tijdsperiode.

en: The security check failed; try refreshing the page.
nl: De beveiligingscontrole is mislukt; probeer de pagina te verversen.

en: The selected image was successfully marked as compressed | The selected images were successfully marked as compressed
nl[0]: De geselecteerde afbeelding was succesvol gecomprimeerd
nl[1]: De geselecteerde afbeeldingen waren succesvol gecomprimeerd

en: The selected image was successfully marked as uncompressed | The selected images were successfully marked as uncompressed
nl[0]: De geselecteerde afbeelding was succesvol uitgepakt
nl[1]: De geselecteerde afbeeldingen waren succesvol uitgepakt

en: The selected images are being processed; please do not close the browser
nl: Geselecteerde afbeeldingen worden verwerkt; browserscherm niet sluiten

en: The server responded with a %1$s error whilst trying to open the URL: %2$s.
nl: De server reageerde met een fout %1$s toen hij de URL probeerde te openen: %2$s.

en: The server responded with a %s error
nl: De server reageerde met een fout %s

en: The server responded with a %s error.
nl: De server reageerde met een fout %s.

en: The settings were imported successfully.
nl: De instellingen zijn succesvol geïmporteerd.

en: The specified notice type is invalid.
nl: Het opgegeven berichttype is ongeldig.

en: The stylesheets will be combined and minified to lower the number and size of requests.
nl: De stylesheets worden gecombineerd en verkleind om het aantal en de omvang van aanvragen te verminderen.

en: The stylesheets will be inlined.
nl: De stylesheets worden inline gezet.

en: The stylesheets will be merged or inlined.
nl: De stylesheets worden samengevoegd of inlined.

en: The system is not keeping recent data or any revisions.
nl: Het systeem houdt geen recente gegevens of revisies bij.

en: The table "%s" does not exist.
nl: De tabel "%s" bestaat niet.

en: The team at WP-Optimize is working hard to make your site fast and efficient.
nl: Het team van WP-Optimize werkt er hard aan om je site snel en efficiënt te maken.

en: The time taken to complete the compression will depend upon the size and quantity of the images.
nl: De tijd die nodig is om de compressie te voltooien, is afhankelijk van de grootte en hoeveelheid van de afbeeldingen.

en: The tweak has been performed.
nl: De tweak is uitgevoerd.

en: The uploads base directory is not correct.
nl: De uploads basisfolder is niet correct.

en: There are no merged CSS files listed here, because you are inlining all CSS directly
nl: Er zijn geen samengevoegde CSS bestanden in de lijst omdat je alle CSS via de inline methode gebruikt

en: There are no processed files yet.
nl: Er zijn nog geen behandelde bestanden.

en: There was an error connecting to the image compression server.
nl: Er is een fout opgetreden bij het verbinden met de afbeelding compressieserver.

en: There was no scheduled optimization
nl: Er was geen geplande optimalisatie

en: There was no scheduled optimization.
nl: Er was geen geplande optimalisatie.

en: These image sizes were used by some of the themes or plugins installed previously and they remain within your database.
nl: Deze afbeeldingsformaten werden gebruikt door enkele van de eerder geïnstalleerde thema's of plugins en blijven in je database.

en: They are not required for the website to work
nl: Ze zijn niet vereist om de site te laten werken

en: This action is irreversible.
nl: Deze actie is onomkeerbaar.

en: This action will trigger WP-Optimize to cache the site by visiting pages to preload them (so that they are ready the first time a human visitor wants them).
nl: Deze actie zal WP-Optimize activeren om de site te cachen bij bezoek van pagina's om ze vooraf te laden (zodat ze klaar staan de eerste keer als een gebruiker ze wil bezoeken).

en: This action will trigger WP-Optimize to generate minify assets by visiting pages to preload them (so that they are ready the first time a human visitor wants them).
nl: Deze actie activeert WP-Optimize om verklein assets te genereren door pagina's te bezoeken om ze vooraf te laden (zodat ze klaar zijn de eerste keer dat een menselijke bezoeker ze wil).

en: This button will delete all of WP-Optimize's settings.
nl: Met deze knop verwijder je alle instellingen van WP-Optimize.

en: This can be helpful if you are using other plugins that work with Google Fonts and experience conflicts with WP-Optimize.
nl: Dit kan handig zijn als je andere plugins gebruikt die werken met Google lettertypen en conflicten ondervindt met WP-Optimize.

en: This could mean either the server is temporarily unavailable or there are connectivity issues with your internet connection.
nl: Dit kan betekenen dat de server tijdelijk niet beschikbaar is of dat er connectiviteitsproblemen zijn met je internetverbinding.

en: This feature is for experienced users.
nl: Deze functie is voor ervaren gebruikers.

en: This feature of Google Fonts is encouraged for better accessibility, but may result in a visible font change.
nl: Deze functie van Google Fonts wordt aangemoedigd voor een betere toegankelijkheid, maar kan resulteren in een zichtbare wijziging van het lettertype.

en: This five-star rated plugin automates internal linking.
nl: Deze plugin met vijf sterren waardering automatiseert interne links.

en: This highly requested feature adds an extra layer of optimization to your website, lowering the number of requests sent to your server by combining and minifying the JavaScript and CSS files.
nl: Deze veelgevraagde functie voegt een extra laag van optimalisatie toe aan je site, het verlagen van het aantal aanvragen die naar je server worden verzonden door het combineren en verkleinen van de JavaScript en CSS bestanden.

en: This image is marked as already compressed by another tool.
nl: Deze afbeelding is gemarkeerd als al gecomprimeerd door een andere tool.

en: This image is too large to be optimized — it exceeds the provider's size limit
nl: Deze afbeelding is te groot om geoptimaliseerd te worden - Het overschrijdt de limiet van de provider

en: This improves speed when loading multiple fonts from Google Fonts.
nl: Dit verbetert de snelheid bij het laden van meerdere lettertypen van Google Fonts.

en: This includes the older, non-expired cache, as well as the temporary files used to generate the minified files.
nl: Bevat de oude ,niet verlopen cache en de tijdelijke bestanden om de minify bestanden te maken.

en: This indicates that your webserver does not support .htaccess browser caching rules.
nl: Dit geeft aan dat je webserver de .htaccess browser caching regels niet ondersteunt.

en: This is a REST API request (identified by REST_REQUEST constant) and you have not enabled REST API caching
nl: Dit is een REST API verzoek (geïdentificeerd door de REST_REQUEST constante) en je hebt REST API caching niet ingeschakeld

en: This is all that's needed for caching to work.
nl: Dit is alles wat nodig is om caching te laten werken.

en: This is fine (Apache HTTP Server)
nl: Dit is prima (Apache HTTP server)

en: This is useful if you want to test your critical path CSS
nl: Dit kun je gebruiken als je je kritieke CSS pad wil testen

en: This lightweight plugin gives you clear, actionable insights without compromising visitor privacy.
nl: Deze lichtgewicht plugin geeft je duidelijke, bruikbare inzichten zonder de privacy van je bezoekers in gevaar te brengen.

en: This means that if one file has an error, it should not impede execution of other, independent files.
nl: Dit betekent dat als een bestand een fout heeft, dit de uitvoering van andere, onafhankelijke bestanden niet mag belemmeren.

en: This option improves the performance of your website and decreases its loading time.
nl: Deze optie verbetert de prestaties van je site en verkort de laadtijd.

en: This option will add a caching menu on the top admin bar.
nl: Deze optie voegt een caching menu toe aan de bovenkant toolbar.

en: This option will add a link labeled "WP-Optimize" in the top admin bar, for easy access to the different features.
nl: Deze optie voegt een link met de naam "WP-Optimize" toe aan de bovenkant van de toolbar, voor eenvoudige toegang tot de verschillende functies.

en: This option will retain specified number of post revisions, and remove other revisions.
nl: Met deze optie blijft het gespecificeerde aantal berichtrevisies behouden en worden andere revisies verwijderd.

en: This option will, where relevant, retain data from the chosen period, and remove any garbage data before that period.
nl: Deze optie bewaart, indien relevant, gegevens uit de gekozen periode en verwijdert eventuele afvalgegevens vóór die periode.

en: This page has a critical error (HTTP code %s)
nl: Deze pagina heeft een kritieke fout (HTTP code %s)

en: This page has a fatal error
nl: Deze pagina bevat een fatale fout

en: This page returned an HTTP unauthorised response code (%s)
nl: Deze pagina retourneerde een HTTP onbevoegde reactie code (%s)

en: This prevents the site from being slowed down during media uploads.
nl: Dit voorkomt dat de site wordt vertraagd tijdens media-uploads.

en: This saved approximately %2$s of space at an average of %3$02d percent per image.
nl: Dit heeft ongeveer %2$s aan ruimte bespaart bij een gemiddelde van %3$02d procent per afbeelding.

en: This table is used by many plugins for batch processing.
nl: Deze tabel wordt door veel plugins gebruikt voor batchverwerking.

en: This tool will replace all your saved settings.
nl: Dit gereeedschap vervangt al je opgeslagen instellingen.

en: This usually happens when the site requires authentication to access it.
nl: Dit gebeurt meestal als de site authenticatie vereist om toegang te krijgen.

en: This will also affect Auto Clean-up process
nl: Dit heeft ook invloed op het Auto Clean-up-proces

en: This will also purge the page cache
nl: Dit zal ook de pagina cache verwijderen

en: This will be inlined after the above if your page matches the WP conditional is_front_page()
nl: Dit wordt achter het bovenstaande geplaatst als je pagina overeenkomt met de WP-voorwaardelijke is_front_page ()

en: This will import data from:
nl: Hiermee worden gegevens geïmporteerd van:

en: This will only take a moment.
nl: Dit duurt maar even.

en: This will reset the files generated by minify, but use the existing minify temporary files.
nl: Dit herstart de bestanden gemaakt door minify ,maar gebruik de bestaande tijdelijke minify bestanden.

en: Thus, it cannot be deleted.
nl: Het kan dus niet worden verwijderd.

en: Tick the checkbox to merge / minify the corresponding file anyways.
nl: Schakel het selectievakje in om het bijbehorende bestand toch samen te voegen / verkleinen.

en: Time after which a new cached version will be generated (0 = only when the cache is emptied)
nl: Tijd waarna opnieuw een gecachde versie wordt vervaardigd (0 = alleen bij legen cache)

en: Time elapsed
nl: Verstreken tijd

en: Times accessed
nl: Opgezochte tijden

en: Title
nl: Titel

en: To further investigate this, you must contact your web hosting provider.
nl: Om dit verder te onderzoeken, moet je contact opnemen met je webhostingprovider.

en: To really turbo boost the performance of your WordPress website, check out WP-Optimize Premium or get more 5* rated plugins below:
nl: Om de prestaties van je WordPress site echt een turbo boost te geven, bekijk dan WP Optimize Premium of verkrijg meer 5* gewaardeerde plugins hieronder:

en: To really turbo boost the performance of your WordPress website, check out WP-Optimize Premium or get more rated plugins below:
nl: Om de prestaties van je WordPress site echt een turbo boost te geven, bekijk dan WP Optimize Premium of verkrijg meer 5* gewaardeerde plugins hieronder:

en: To really turbo boost the performance of your WordPress website, check out more rated plugins below:
nl: Om echt de prestaties van je WordPress site te boosten, bekijk hieronder meer gewaardeerde plugins:

en: Too Early (RFC 8470)
nl: Te vroeg (RFC 8470)

en: Too Many Requests (RFC 6585)
nl: Te veel aanvragen (RFC 6585)

en: Total
nl: Totaal

en: Total cache:
nl: Totale cache:

en: Total gain:
nl: Totale winst:

en: Total queries
nl: Totaal aantal queries

en: Total size of database
nl: Totale grootte van database

en: Total size of database:
nl: Totale grootte van database:

en: Total space saved: %s
nl: Totale ruimtebesparing: %s

en: Total:
nl: Totaal:

en: Track website traffic with ease using Burst Statistics.
nl: Volg het verkeer op je site met Burst Statistics.

en: Trackback/comments actions
nl: Trackback/Reactie acties

en: Trackbacks have now been disabled on all current and previously published posts.
nl: Trackbacks zijn nu uitgeschakeld voor alle huidige en eerder gepubliceerde berichten.

en: Trackbacks have now been enabled on all current and previously published posts.
nl: Trackbacks zijn nu ingeschakeld op alle huidige en eerder gepubliceerde berichten.

en: Tracking ID
nl: Volgen ID

en: Translate
nl: Vertaal

en: Try for free
nl: Probeer gratis

en: Turning more visits into sales
nl: Meer bezoeken omzetten in verkopen

en: Twitter / X
nl: Twitter/X

en: URI Too Long
nl: URI te lang

en: URL | URLs
nl[0]: URL
nl[1]: URL's

en: URLs to exclude from caching
nl: URL's om uit te sluiten van caching

en: URLs to include in caching
nl: URL's om op te nemen in caching

en: URLs with few 404 requests
nl: URL's met weinig 404 aanvragen

en: Un-Select All
nl: Alles verwijderen

en: Unable to restore %s image without backup files. | Unable to restore %s images without backup files.
nl[0]: Kan %s afbeelding niet terugzetten zonder back-up bestanden.
nl[1]: Kan %s afbeeldingen niet terugzetten zonder back-up bestanden.

en: Unable to write inside the cache configuration folder (%s); please check file/folder permissions
nl: Schrijven in de cache configuratie folder (%s) niet mogelijk ,controleer de bestand/map rechten

en: Unable to write inside the cache files folder (%s); please check file/folder permissions (no cache files will be able to be created otherwise)
nl: Schrijven in de cache configuratie folder (%s) niet mogelijk ,controleer de bestand/map rechten (anders kunnen cache bestanden niet worden gemaakt)

en: Unable to write the file advanced-cache.php inside the wp-content folder; please check file/folder permissions
nl: Kan het bestand advanced-cache.php niet schrijven binnen de wp-content map, controleer de bestand/map rechten

en: Unable to write to or find wp-config.php; please check file/folder permissions.
nl: Kan het bestand wp-config.php niet schrijven of vinden ,controleer de bestand/map rechten.

en: Unauthorized
nl: Niet geautoriseerd

en: Unavailable For Legal Reasons (RFC 7725)
nl: Niet beschikbaar om juridische redenen (RFC 7725)

en: Uncompressed images
nl: Niet gecomprimeerde afbeeldingen

en: Unless this is a development site, this probably means that the scheduler in your WordPress install is not working.
nl: Tenzij dit een ontwikkelingssite is, betekent dit waarschijnlijk dat de planner in je WordPress installatie niet werkt.

en: Unlock new ways to speed up your WordPress website.
nl: Ontgrendel nieuwe manieren om je WordPress site te versnellen.

en: Unprocessable Entity
nl: Onverwerkbare entiteit

en: Unsupported Media Type
nl: Niet ondersteund mediatype

en: Unused image sizes
nl: Ongebruikte afbeeldingsformaten

en: Unused images
nl: Ongebruikte afbeeldingen

en: Unused images and sizes
nl: Ongebruikte afbeeldingen en formaten

en: UpdraftCentral Dashboard
nl: UpdraftCentral dashboard

en: UpdraftCentral – save hours managing multiple WP sites from one place
nl: UpdraftCentral - bespaar uren op het beheren van meerdere WP sites vanaf één plek

en: UpdraftPlus is installed but currently not active.
nl: UpdraftPlus is geïnstalleerd maar momenteel niet actief.

en: UpdraftPlus is the world's most trusted backup plugin, from the owners of WP-Optimize.
nl: UpdraftPlus is 's werelds meest vertrouwde back-up plugin van de eigenaren van WP-Optimize

en: UpdraftPlus needs to be updated to 1.12.33 or higher in order to backup the database before optimization.
nl: UpdraftPlus moet worden geüpdatet naar 1.12.33 of hoger om een ​​back-up van de database te maken voordat deze wordt geoptimaliseerd.

en: UpdraftPlus – the ultimate protection for your site, hard work and business
nl: UpdraftPlus - de ultieme bescherming voor je site, hard werken en zaken doen

en: Upgrade Now
nl: Upgrade nu

en: Upgrade Required
nl: Upgrade vereist

en: Upgrade now
nl: Nu upgraden

en: Upgrade to Premium
nl: Upgrade naar premium

en: Upgrade to WP-Optimize Premium to unlock Capo JS feature.
nl: Upgrade naar WP Optimize Premium om de functie Capo JS te ontgrendelen.

en: Upgrade to WP-Optimize Premium to unlock Host Google Fonts feature.
nl: Upgrade naar WP-Optimize Premium om de functie 'Google Fonts hosten' te ontgrendelen.

en: Upgrade to WP-Optimize Premium to unlock advanced analytics feature.
nl: Upgrade naar WP-Optimize Premium om de geavanceerde analytics functie te ontgrendelen.

en: Upgrade to WP-Optimize Premium to unlock this feature.
nl: Upgrade naar WP-Optimize Premium om deze functie te ontgrendelen.

en: Uploads .htaccess
nl: Uploaden .htaccess

en: Usage: cdn.example.com
nl: Gebruik: cdn.example.com

en: Use Proxy (since HTTP/1.1)
nl: Proxy gebruiken (sinds HTTP/1.1)

en: Use if you want to exclude Font Awesome from page speed tests (PageSpeed Insights, GTMetrix...)
nl: Gebruik dit als je Font Awesome wil uitsluiten van pagina snelheid testen (PageSpeed Insights, GTMetrix...)

en: Use if you want to exclude the CSS from Google Fonts from performance tests.
nl: Gebruik deze optie als je de CSS van Google Fonts wilt uitsluiten van prestatietests.

en: Use only the strictly minimum necessary domain names, (CDN or frequent embeds):
nl: Gebruik alléén de minimaal benodigde domein namen, (CDN of regelmatige insluitingen):

en: Use the "defer" html attribute
nl: Gebruik het "defer" HTML kenmerk

en: Use the complete scheme (http:// or https://) followed by the domain name only (no file paths).
nl: Gebruik het volledige schema (http:// of https://) gevolgd door alléén het domein naam (geen bestandspaden).

en: Use the wildcard * to exclude child URLs.
nl: Gebruik het jokerteken * om sub URL's uit te sluiten.

en: Use the wildcard * to include child URLs.
nl: Gebruik het jokerteken * om sub URL's op te nemen.

en: Use the wildcard * to similar JavaScript files.
nl: Gebruik het jokerteken * voor gelijksoortige JavaScript bestanden.

en: Use these buttons to enable or disable any future comments on all your previously published posts.
nl: Gebruik deze knoppen om toekomstige reacties over al je eerder gepubliceerde berichten in of uit te schakelen.

en: Use these buttons to enable or disable any future trackbacks on all your previously published posts.
nl: Gebruik deze knoppen om toekomstige trackbacks voor al je eerder gepubliceerde berichten in of uit te schakelen.

en: Use this if you are having issues with a certain JavaScript file.
nl: Gebruik dit als je problemen hebt met een bepaald JavaScript bestand.

en: Use this if you are having issues with a specific CSS file
nl: Gebruik dat als je problemen hebt met een specifiek CSS bestand

en: Use this if you are having issues with a specific JavaScript file.
nl: Gebruik dit als je problemen hebt met een specifiek JavaScript bestand.

en: Use this if you have a completely independent script
nl: Gebruik dit als je een volledig onafhankelijk script hebt

en: Use this if you have a completely independent stylesheet
nl: Gebruik dit als je een volledig onafhankelijk stylesheet hebt

en: Use this method if you require support for %1$solder browsers%2$s.
nl: Gebruik deze methode als je ondersteuning nodig hebt voor %1$soudere browsers%2$s.

en: Use this only for testing purpose to find out which scripts are slowing down your site.
nl: Gebruik dit alleen om te testen welke scripts je site vertragen.

en: Use this only for testing purpose to find out which stylesheets are slowing down your site.
nl: Gebruik dit alleen om te testen welke stylesheets je site vertragen.

en: Useful for debugging or to improve compatibility with some visual editors.
nl: Handig voor foutopsporing of om de compatibiliteit met sommige visuele editors te verbeteren.

en: Useful if your website has mobile-specific content.
nl: Handig als je site mobiel specifieke inhoud heeft.

en: Useful links
nl: Handige links

en: User ID
nl: Gebruikers ID

en: User and role-based cache
nl: Gebruiker en rol-gebaseerde cache

en: User is logged in
nl: Gebruiker is ingelogd

en: User is logged in, this works only when the cache is preloaded
nl: De gebruiker is ingelogd, dit werkt alleen als de cache vooraf is geladen

en: Uses lossless compression, which results in much better image quality but lower file size savings per image
nl: Maakt gebruik van compressie zonder verlies, wat resulteert in een veel betere afbeeldingkwaliteit, maar lagere bestandsgrootte besparingen per afbeelding

en: Uses lossy compression to ensure maximum savings per image.
nl: Gebruikt lossy compressie om maximale besparingen per afbeelding te garanderen.

en: Uses your site's default protocol.
nl: Gebruik je site standaard protocol.

en: Value
nl: Waarde

en: Variant Also Negotiates (RFC 2295)
nl: Variant onderhandelt ook (RFC 2295)

en: Video preview
nl: Videovoorbeeld

en: View Image
nl: Afbeelding weergeven

en: View all (including URLs with low 404 requests count)
nl: Alles bekijken (inclusief URL's met een laag aantal 404 aanvragen)

en: View logs
nl: Bekijk log

en: View the files
nl: Bestanden bekijken

en: WARNING
nl: WAARSCHUWING

en: WARNING - some plugins might not be detected as installed or activated if they are in unknown folders (for example premium plugins).
nl: WAARSCHUWING - sommige plugins worden mogelijk niet gedetecteerd als geïnstalleerd of geactiveerd als ze zich in onbekende mappen bevinden (bijvoorbeeld premium plugins).

en: WP Get API
nl: WPGetAPI

en: WP Overnight - quality plugins for your WooCommerce store. 5 star rated invoicing, order and product management tools
nl: WP Overnight - kwaliteit plugins voor je WooCommerce winkel. Gereedschap voor facturatie, bestellingen en productbeheer met 5 sterren waardering

en: WP Overnight is an independent plugin shop with a range of WooCommerce plugins.
nl: WP Overnight is een onafhankelijke plugin winkel met een reeks WooCommerce plugins.

en: WP-O cache directory was not found
nl: WP-O cache folder is niet gevonden

en: WP-O cache parent directory was not found
nl: WP-O cache hoofdfolder is niet gevonden

en: WP-Optimize (Free) has been de-activated, because WP-Optimize Premium is active.
nl: WP-Optimize (gratis) is gedeactiveerd omdat WP-Optimize Premium actief is.

en: WP-Optimize Minify needs write permissions on the folder %s.
nl: WP-Optimize Minify heeft schrijfrechten nodig voor de map %s.

en: WP-Optimize Minify requires the PHP mbstring module to be installed on the server; please ask your web hosting company for advice on how to enable it on your server.
nl: WP-Optimize Minify vereist dat de PHP mbstring-module op de server is geïnstalleerd; Vraag je webhostingbedrijf om advies over hoe je dit op je server kan inschakelen.

en: WP-Optimize Premium comes with a feature to easily remove orphaned images, or images that exceed a certain size from your website.
nl: WP-Optimize Premium wordt geleverd met een functie om eenvoudig verweesde afbeeldingen of afbeeldingen die een bepaalde grootte overschrijden van je site te verwijderen.

en: WP-Optimize bypassed
nl: WP Optimize omzeild

en: WP-Optimize free / premium comparison
nl: WP-Optimize gratis/premium vergelijking

en: WP-Optimize image settings
nl: WP-Optimize afbeeldinginstellingen

en: WP-Optimize information
nl: WP optimaliseer informatie

en: WP-Optimize is ready to help your site run faster.
nl: WP-Optimize staat klaar om je site sneller te laten draaien.

en: WP-Optimize makes your site fast and efficient. It cleans the database, compresses images and caches pages. Fast sites attract more traffic and users.
nl: WP-Optimize maakt je site snel en efficiënt. Het schoont de database op, comprimeert afbeeldingen en cachet pagina's. Snelle sites trekken meer verkeer en gebruikers aan.

en: WP-Optimize optimizations are currently bypassed via a custom URL parameter defined by WPO_DISABLE_MODE_URL_PARAM
nl: WP Optimize optimalisaties worden nu omzeild via een aangepaste URL parameter gedefinieerd door WPO_DISABLE_MODE_URL_PARAM

en: WP-Optimize requires a minimum PHP version of %1$s and WordPress version of %2$s or higher
nl: WP-Optimize vereist een minimale PHP versie van %1$s en WordPress versie van %2$s of hoger

en: WP-Optimize settings have been deleted successfully.
nl: Instellingen WP-Optimize zijn met succes verwijderd.

en: WP-Optimize will automatically detect and configure itself optimally for your site.
nl: WP-Optimize detecteert en configureert zichzelf automatisch optimaal voor je site.

en: WP-Optimize will automatically detect images with missing width or height, and add those attributes for improving %1$s and %2$s.
nl: WP-Optimize detecteert automatisch afbeeldingen met ontbrekende breedte of hoogte en voegt die attributen toe om %1$s en %2$s te verbeteren.

en: WPGetAPI - connect WordPress to APIs without a developer
nl: WPGetAPI - WordPress verbinden met API's zonder ontwikkelaar

en: WPGetAPI is free, powerful and easy to use.
nl: WPGetAPI is gratis, krachtig en gemakkelijk te gebruiken.

en: Want to improve WP-Optimize for speakers of your language? Go here for instructions
nl: Wil je WP-Optimize verbeteren voor sprekers van je taal? Ga hierheen voor instructies

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Warning:
nl: Waarschuwing:

en: Warning: This operation is permanent.
nl: Waarschuwing: deze handeling is permanent.

en: Warning: you should read the FAQ about the risks of this operation first.
nl: Waarschuwing: je moet eerst de FAQ over de risico's van deze operatie lezen.

en: Warning: you should read the FAQ on the risks of this operation first.
nl: Waarschuwing: lees eerst de FAQ over de risico's van deze operatie.

en: Watch our how to video below.
nl: Bekijk hieronder onze how-to video.

en: We can't definitely determine Gzip status as API doesn't return correct answer.
nl: We kunnen de status van Gzip niet bepalen omdat de API niet juiste antwoord geeft.

en: We can't update your %s file.
nl: We kunnen je %s bestand niet updaten.

en: We can\'t update your %s file.
nl: We kunnen je %s bestand niet updaten.

en: We could not determine if Gzip compression is enabled.
nl: Vaststellen of Gzip compressie is ingeschakeld niet gelukt.

en: We don't cache RSS feeds
nl: We cachen geen RSS feeds

en: We encountered a problem while checking if GZIP compression is enabled.
nl: Er is een probleem opgetreden tijdens het controleren of GZIP-compressie is ingeschakeld.

en: We encountered a problem while checking if browser cache is enabled.
nl: Er is een probleem opgetreden tijdens het controleren of de cache van de browser is ingeschakeld.

en: We noticed WP-Optimize has kept your site running fast for a while.
nl: We hebben gemerkt dat WP-Optimize je site al een tijdje snel laat draaien.

en: We really appreciate your support!
nl: We waarderen je steun enorm!

en: We recommend updating your WordPress version.
nl: We raden je aan om je WordPress versie te updaten.

en: We successfully added Gzip compression settings into .htaccess file.
nl: Gzip compressie is succesvol toegevoegd aan het .htaccess bestand.

en: We successfully updated your .htaccess file.
nl: We hebben je .htaccess bestand succesvol geüpdatet.

en: We've carefully handpicked these plugins to match your website's setup, so everything works just the way it should.
nl: We hebben deze plugins zorgvuldig uitgekozen om ze af te stemmen op de setup van je site, zodat alles werkt zoals het hoort.

en: We've pre-selected core settings to speed up and optimize your site.
nl: We hebben vooraf core instellingen geselecteerd om je site te versnellen en te optimaliseren.

en: WebP conversion
nl: WebP conversie

en: WebP options could not be updated.
nl: WebP opties konden niet worden geüpdatet.

en: WebP options updated successfully.
nl: WebP opties geüpdatet met succes.

en: WebP redirection rules
nl: WebP omleidingsregels

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: When a visitor makes a request, the server compresses the requested resource before sending it leading to smaller file sizes and faster loading.
nl: Wanneer een bezoeker een aanvraag doet, comprimeert de server de gevraagde gegevensbron voordat hij deze verzendt, wat leidt tot kleinere bestanden en sneller laden.

en: When enabled, small CSS files will be inlined.
nl: Indien ingeschakeld, worden kleine CSS bestanden inline weergegeven.

en: When enabled, the content of each JavaScript file that is combined will be wrapped in its own "try / catch" statement.
nl: Als deze optie is ingeschakeld, wordt de inhoud van elk JavaScript bestand dat wordt gecombineerd ingepakt in een eigen "try/catch"-statement.

en: When selected, any CSS files with the media type "print" will be removed.
nl: Indien geselecteerd, elk CSS bestand van het media type "print" zal worden verwijderd.

en: When selected, the site will use the device's built in Emoji
nl: Indien geselecteerd, zal de site de ingebouwde emoji gebruiken

en: When the "Enable defer on processed JavaScript files" option is enabled, JavaScript and CSS files will not be loaded from the CDN due to %1$scompatibility%2$s reasons.
nl: Wanneer de optie "Schakel uitstel in voor verwerkte JavaScript bestanden" is ingeschakeld, JavaScript en CSS bestanden worden niet geladen van de CDN vanwege %1$scompatibility%2$s redenen.

en: Where to find Google Analytics tracking ID?
nl: Waar vind ik het ID van Google Analytics volgen?

en: Whether manually or on a schedule, these settings apply whenever a relevant optimization is run.
nl: Handmatig of volgens schema, deze instellingen zijn van toepassing wanneer een relevante optimalisatie wordt uitgevoerd.

en: Which analytics script should I use?
nl: Welk analytics script moet ik gebruiken?

en: Which was exported on:
nl: Die werd geëxporteerd op:

en: Will rewrite the static assets urls inside WP-O Minify-merged files to your CDN domain.
nl: Herschrijf de statische URL's binnen WP-O Minify samengevoegde bestanden naar je CDN domein.

en: Will use 'preload' with LoadCSS polyfill
nl: Zal 'preload' gebruiken met LoadCSS polyfill

en: Wipe settings
nl: Verwijder instellingen

en: Wipe usage information
nl: Wis gebruiksinformatie

en: With a huge number of settings for endless customization.
nl: Met een enorm aantal instellingen voor eindeloze customizer.

en: WordPress has a number (%d) of scheduled tasks which are overdue.
nl: WordPress heeft een aantal (%d) geplande taken die te laat zijn.

en: Wow, your site already meets all our plugin recommendations, let's move on!
nl: Wow, je site voldoet al aan al onze plugin aanbevelingen, laten we verder gaan!

en: Yes
nl: Ja

en: You are about to remove orphaned relationship data.
nl: Je staat op het punt om verweesde relatiegegevens te verwijderen.

en: You are about to remove posts metadata.
nl: Je staat op het punt om metagegevens van berichten te verwijderen.

en: You are about to remove sensible data.
nl: Je staat op het punt om gevoelige gegevens te verwijderen.

en: You are about to remove the table %s.
nl: Je staat op het punt tabel %s te verwijderen.

en: You are not allowed to run this command.
nl: Je hebt geen toestemming om dit commando uit te voeren.

en: You are using WP-Optimize for page caching.
nl: Je gebruikt WP-Optimize voor het cachen van pagina's.

en: You can adjust the settings in the tabs above to control this to meet your requirements.
nl: Je kan de instellingen in de bovenste tabs aanpassen om aan je wensen te voldoen.

en: You can also do this before deactivating/deinstalling WP-Optimize if you wish.
nl: Je kunt dit ook doen voordat je WP-Optimize deactiveert/deïnstalleert als je dat wilt.

en: You can also import previously-exported settings.
nl: Je kunt ook eerder geëxporteerde instellingen importeren.

en: You can download and attach this system status information to your ticket when contacting support
nl: Je kunt deze informatie over de systeemstatus downloaden en toevoegen aan je ticket wanneer je contact opneemt met ondersteuning

en: You can either complete them now or cancel and retry later.
nl: Je kunt ze nu voltooien of annuleren en het later opnieuw proberen.

en: You can find more details about conditional tags from %1$shere%2$s
nl: Je kunt hier meer informatie vinden over voorwaardelijke tags van %1$s%2$s

en: You can review or customize settings whenever you like.
nl: Je kunt instellingen beoordelen of aanpassen wanneer je maar wilt.

en: You can see / edit them in the Advanced tab.
nl: Je kunt ze zien/bewerken in de Geavanceerd tab.

en: You can tweak the settings below and in the advanced settings tab, if needed.
nl: Je kan indien nodig de onderstaande instellingen en op de tab met geavanceerde instellingen aanpassen.

en: You can tweak them anytime.
nl: Je kunt ze op elk moment aanpassen.

en: You do not have permission to purge the cache
nl: Je hebt geen toestemming om de cache op te schonen

en: You don't need to be an SEO expert to use this plugin.
nl: Je hoeft geen SEO expert te zijn om deze plugin te gebruiken.

en: You don’t need to be an SEO expert to use this plugin.
nl: Je hoeft geen SEO expert te zijn om deze plugin te gebruiken.

en: You have no permissions to manage WP-Optimize settings.
nl: Je hebt geen rechten om de instellingen van WP-Optimize te beheren.

en: You have no permissions to run optimizations.
nl: Je hebt geen rechten om optimalisaties uit te voeren.

en: You have not yet selected a file to import.
nl: Je hebt nog geen bestand geselecteerd om te importeren.

en: You may need it for some CDN plugins to work:
nl: Je hebt het nodig om bepaalde CDN plugins te laten werken:

en: You may wish to run a backup before optimizing.
nl: Mogelijk wil je een back-up uitvoeren voordat je gaat optimaliseren.

en: You should speak to your web hosting support to find how to enable it.
nl: Je moet contact opnemen met je hosting provider om te vragen hoe dit moet worden ingeschakeld.

en: You will then need to enter all your settings again.
nl: Je moet dan al je instellingen opnieuw invoeren.

en: You're all set!
nl: Je bent er helemaal klaar voor!

en: Your CDN domain
nl: Je CDN domein

en: Your WordPress install does not use a database prefix, so WP-Optimize was not able to differentiate which tables belong to WordPress so all tables are listed below.
nl: Je WordPress installatie gebruikt geen database-prefix, dus WP-Optimize kon niet onderscheiden welke tabellen bij WordPress horen, dus alle tabellen worden hieronder vermeld.

en: Your database has %s corrupted table. | Your database has %s corrupted tables.
nl[0]: Je database heeft %s verminkte tabel.
nl[1]: Je database heeft %s verminkte tabellen.

en: Your server takes care of table optimization
nl: Je server zorgt voor tabel optimalisatie

en: Your server uses Brotli compression instead of Gzip, which is good.
nl: Je server gebruikt Brotli compressie in plaats van Gzip ,wat goed is.

en: Your web hosting company/server handles:
nl: Je web hostingbedrijf/server behandelt:

en: Your website seems to use Cloudflare, which handles the browser caching rules.
nl: Je site lijkt Cloudflare te gebruiken, dat de browsercacheregels afhandelt.

[ctx: a second example path using the wildcard (*) twice]
en: *sample-path*
nl: *voorbeeldpad*

en: across %d site | across %d sites
nl[0]: over %d site
nl[1]: over %d sites

en: across %s site | across %s sites
nl[0]: op %s site
nl[1]: op %s sites

[ctx: an example path]
en: /sample-page
nl: /voorbeeldpagina

[ctx: an example path with the wildcard (*)]
en: /shop/*
nl: /winkel/*

en: day(s)
nl: dag(en)

en: days
nl: dagen

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: e.g. You may want to exclude 'fontawesome' or other libraries from the initial load
nl: b.v. Misschien wil je 'fontawesome' of andere bibliotheken uitsluiten van de initiële lading

en: e.g.: /bootstrap.css
nl: b.v.: /bootstrap.css

en: e.g.: /js/main.js
nl: b.v.: /js/main.js

en: e.g.: /wp-content/themes/my-theme/css/custom-font.css
nl: b.v.: /wp-content/themes/mijn-thema/css/custom-lettertype.css

en: e.g.: /wp-includes/js/jquery/jquery.js
nl: b.v.: /wp-includes/js/jquery/jquery.js

en: e.g.: example.com
nl: b.v.: voorbeeld.com

en: enabled
nl: ingeschakeld

en: go back
nl: ga terug

en: hour(s)
nl: uur(en)

en: i.e. To configure pre-loading, go to the %1$sCache Preload settings in the caching section%2$s instead.
nl: als je bijvoorbeeld voor laden wil configureren, ga dan naar de instellingen voor %1$sCache voorladen in de caching sectie%2$s.

en: inactive
nl: niet actief

en: is_front_page (conditional)
nl: is_front_page (voorwaardelijk)

en: more
nl: meer

en: no title
nl: geen titel

en: not installed
nl: niet geïnstalleerd

en: notice image
nl: let op afbeelding

en: or
nl: of

en: over %s hits in a single hour
nl: meer dan %s hits in één uur

en: please give us a positive review, here.
nl: geef ons hier een positieve beoordeling.

en: please tell us why at this link.
nl: vertel ons alstublieft waarom via deze link.

en: running on:
nl: draait op:

en: template not found
nl: template niet gevonden

en: under %s hits in a single hour
nl: minder dan %s hits in één uur

en: wpo_can_cache_page filter forbade it
nl: wpo_can_cache_page filter verbood het
